fbpx
-3.6 C
Pristina
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

“Dy serb më rrahën me shqeIma e grushta”, mësuesi nga MaIisheva rrëfen momentin e rëndë

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Ismail Krasniqi, është mësuesi më i vjetër në komunën e Malishevës. Qysh nga viti 1950, ai ka shwrbyer nw arsim tek disa gjenerata. 

Në një intervistë, ai ka rrëfyer disa nga momentet që akoma i mban mend nga koha kur ishte mësimdhënës. 

- Advertisement -

Pas vrasjes se Rifat Berishës, Krasniqi tha se disa serb kishin dhënë urdhër që asnjë fëmijë i tyre, pra i Berishajve të mos e vazhdojë shkollimin.

Pasi Krasniqi iu bëri ballë urdhrave të serbëve dhe i regjistroi dy fëmijë në shkollë, ai u rrah e u malltretua për dy ditë radhazi nga serbët. 

“Me 17 maj u vra Rifat berisha, dhe kërkush nxansat e Berishës ska guxu me i marr, une e bona dorën grusht i regjistrova dy djemtë e Halil Berishës, që ishin në luftë me Rifatin, masnej m’kan thirr dy udbash Milosav dhe Mirko, dy ditë jam rre, jo pak, shamje, grushta e shkelma”, tha Krasniqi.

Ndiqni intervistën e plotë:

- Advertisement -

- Advertisement -

Të fundit

Lufta në Ukrainë, eleminohet mercenari famëkeq rus

Igor Mangusev, një nga mercenarët rusë më brutalë në frontin ukrainas, vdiq në një spital ku po trajtohej pasi...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -