10.3C
Pristina
8 Mars, 2021 - 15:40

Duhanpirësit më të mbrojtur ndaj Covid-19? Ja çfarë thotë studimi i fundit

Disa studiues italiane janë duke zhvilluar një studim për të vlerësuar ndikimin e cigareve elektronike.

Deri tani, studime të ndryshme kanë treguar që nikotina ka efekte mbrojtëse.

Ky mund të jetë momenti i duhur për të lënë duhani pasi cigaret duket se paraqesin një rrezik të madh edhe për Covid-19. Sipas një studimi të botuar në revitën shkencore “Thorax” nga disa studiues nga King’s College London, ata që pinë cigare kanë një numër më të madh të simptomave të Covid-19, sesa jo-duhanpirësit dhe rrezikojnë dyfish të shtrohen në spital.

Studiuesit analizuan të dhënat nga përdoruesit anglezë të aplikacionit Zoe Covid Symptom Study nga të cilët 11% ishin duhanpirës.

Të fundit

Të tjera nga rubrika