fbpx
1.3 C
Pristina
E enjte, 26 Janar, 2023

Dugolli e quan Rron Gjinovcin rrugaç: Student i dështuar, ka bërë 10 vjet për ta kryer fakultetin

Duhet Lexuar

Pas ngjarjeve të sotme në Universitetin e Prishtinës, ka folur profesori Bujar Dugolli, për pengimin e së cilit sot u arrestuan dy aktivistët e ORCA-s, Rron Gjinovci dhe Dibran Hoxha.

Profesori Dugolli, ndaj të cilit Organizata për Rritjen e Cilësisë së Arsimit në Kosovë ka ndërmarrë aksione, thotë se kreu i ORCA-s, Rron Gjinovci e ka personale me të.

“Këto janë përpjekje të tij personale për ta ndalur ndikimin që ai beson që e kam unë për t’i ndalur qëllimet e tij në universitet”, ka thënë Dugolli në Frontal të T7.

- Advertisement -

Dugolli insiston se Gjinovci dhe organizata që ai e drejton kanë qëllime për të shtrirë ndikim në Universitetin e Prishtinës dhe e mendojnë ata si pengesë.

Prej kohësh, ORCA e akuzon Dugollin për plagjiator dhe kështu e ka konsideruar edhe Këshilli i Etikës në Fakultetin Filozofik. Profesori i UP-së thotë se Gjinovci nuk është kompetent për ta vlerësuar.

Dugolli ka thënë se i ka kërkuar Senatit që për çfarëdo gabimi që mund ta ketë bërë ai, ose dikush tjetër nga stafi akademik i Universitetit të Prishtinës, janë masat e brendshme që mund të merren. Sipas tij, kjo “Nuk mund të lihet në dorën e njerëzve të rrugës të ndërmarrin veprime të tilla”.

Ai ka thënë se Gjinovci është “një student i dështuar”, që ka bërë 10 vjet për t’i kryer studimet themelore në Universitetin e Prishtinës.

- Advertisement -

Sipas Dugollit, |ORCA është “ndërmarrje e organizuar”, që bën fushatë për të cuar studentët nga universiteti publik në universitete private.

- Advertisement -

Të fundit

“Na ike shpejt, na trondite!”/ Rast i rëndë për famiIjen Komani, 56-vjeçari gjendet pa shenja jete në shtëpinë e tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e djeshme në rrugën “Domenik Pergega” në Gjakovë, ku një person është...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -