19.2 C
Pristina
23 Shtator, 2020 - 18:20

Dua Lipa futet në histori – bëhet artistja e parë që ka katër këngë me nga mbi një miliard dëgjime në Spotify

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ka qenë shumë e përfolur ditëve të fund$it.

Një postim i bërë në rrjetin social Instagram, ku shfaqej flamuri autokton dhe deshifrimi i fjalës, bëri që artistja të komentohej mbarë botërisht për patriotizmin e saj.

Mes shumë komenteve lidhur me postimet e fundit dhe kërkesën e saj publike ndaj kompanisë Apple që ta njohë hartën e Kosovës, Dua po shijon edhe suksese të shumta në muzikë.

Dua Lipa (Foto: Robin Marchant/Getty Images/Guliver)

Kënga e saj “Don’t start now”, e cila është kënga e parë e albumit të saj të dytë që u publikua këtë vit, “Future Nostalgia”, pak ditë më parë arriti shifrën prej një miliard dëgjimeve në platformën më të madhe të muzikës në botë, Spotify.

Kjo këngë është kënga e katërt e Duas në Spotify që kalon një shifër të tillë dhe njëherësh i ka siguruar asaj rekordin historik si artistja e parë femër që shënon një sukses të tillë.

Tri këngët tjera që gëzojnë një sukses të tillë me nga mbi një miliard dëgjime në SPotify janë këngët: “New Rules”, “IDGAF” dhe “One Kiss” në bashkëpunim me Calvin Harris.

Lajmi është shpërndarë nga faqja e njoftimeve muzikore “Pop Base” në rrjetin social Twitter, e cila citon: “Dua Lipa bëhet artistja e parë femër në historinë e Spotify-t me katër këngë me mbi një miliard klikime, pasi “Don’t start now” e arriti këtë shifër së fundmi”.

Përndryshe, kjo është lista me pesë emrat e artistëve me më së shumti këngë me miliarda dëgjime në Spotify:

1. Post Malone — 7 këngë
2. Ed Sheeran — 5 këngë
3. Justin Bieber — 4 këngë
3. The Weeknd — 4 këngë
3. Dua Lipa — 4 këngë.

Dua Lipa (Foto: John Phillips/Getty Images/Guliver)

Të fundit

“Shpërthen” njeriu i afërt i Agim Veliut ndaj Vjosa Osmanit: Bukëpërmbysëse, u shndërrove në kundërshtare!

Zyrtari i Lidhjes Demoraktike të Kosovës, Bajram Gecaj, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, i ka reaguar kryetares aktuale të Kuvendit...

Ishte bërë gati për t’i hedhur në treg 50 mijë euro të falsifikuara, Policia e Kosovës e zë në flagrancë të dyshuarin

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Prishtinë, nën dyshimin se i njëjti ka falsifikuar para. Këtë e ka bërë të ditur Policia e...

Nuk mund të jetojnë pa njëra tjetrën, po vjen koalicioni LDK-PDK

Në media u publikua lajmi i takimit të Agim Veliut me Sami Lushtakun dhe Adem Grabovcin, nga i cili takim nuk pritet asgjë tjetër,...

Brenda ditës, asgjësohen dy aeroplanë rusë

Siç njoftojnë mediat ndërkombëtare, të martën më 22 shtator në Tver, është rrëzuar aeroplani luftarak rus Su-30. Aeroplani rus është goditur aksidentalisht gjatë ushtrimeve...

Të tjera nga rubrika

“Shpërthen” njeriu i afërt i Agim Veliut ndaj Vjosa Osmanit: Bukëpërmbysëse, u shndërrove në kundërshtare!

Zyrtari i Lidhjes Demoraktike të Kosovës, Bajram Gecaj, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, i ka reaguar kryetares aktuale të Kuvendit...

Ishte bërë gati për t’i hedhur në treg 50 mijë euro të falsifikuara, Policia e Kosovës e zë në flagrancë të dyshuarin

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Prishtinë, nën dyshimin se i njëjti ka falsifikuar para. Këtë e ka bërë të ditur Policia e...

Nuk mund të jetojnë pa njëra tjetrën, po vjen koalicioni LDK-PDK

Në media u publikua lajmi i takimit të Agim Veliut me Sami Lushtakun dhe Adem Grabovcin, nga i cili takim nuk pritet asgjë tjetër,...

Brenda ditës, asgjësohen dy aeroplanë rusë

Siç njoftojnë mediat ndërkombëtare, të martën më 22 shtator në Tver, është rrëzuar aeroplani luftarak rus Su-30. Aeroplani rus është goditur aksidentalisht gjatë ushtrimeve...