19 C
Pristina
Wednesday, June 19, 2024

Dodik njofton lëvizjen e papritur, ja çfarë ndodhë nëse Christian Schmidt shkel në Republikën Srpska

- Advertisement -

Udhëheqësi i serbëve të Bosnje dhe Hercegovinës, Milorad Dodik, tërhoqi kërcënimin e tij të mëparshëm për të arrestuar Përfaqësuesin e Lartë Christian Schmidt nëse ai shkelte në Republikën Srpska, por tha ditën e djeshme se nuk ishte i mirëpritur në atë entitet ku askush nuk do ta takojë.

- Advertisement -

Pas kërcënimeve të Dodik të bërë në fillim të kësaj jave, Departamenti Amerikan i Shtetit, Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe reaguan duke theksuar se arrestimi i politikanit gjerman në krye të administratës ndërkombëtare në BiH në territorin e Republikës Srpska do të ishte një shkelje e Marrëveshjes së Paqes së Dejtonit.

Vetë Schmidt tha se do të vizitojë Republikën Srpska javën e ardhshme dhe se Dodik nuk do ta pengojë atë që ta bëjë këtë. Ai tha se ai “sigurisht” do të vazhdojë të udhëtojë në RS dhe e quajti sjelljen “çmenduri politike”.

- Advertisement -

Dje, Dodik përsëriti se ai nuk e njeh Christian Schmidt si një përfaqësues të lartë ndërkombëtar pasi emërimi i tij nuk u konfirmua nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së,siç është zakon me “paraardhësit” e tij, por ai tërhoqi kërcënimet e mëparshme se do të arrestohej dhe dëbohej nëse ai hynë në territorin e Republikës Srpska.

“Askush nga ne nuk do të përdorë asnjë forcë. Schmidt nuk është i mirëpritur në Republikën Srpska dhe institucionet e saj dhe ai nuk është takuar me askënd që kur mbërriti,” tha Dodik.

Ai shtoi se policia do të parandalojë incidentin, megjithatë shtoi se do të shkaktojë “bezdi” në rast se përfaqësuesi i lartë do të vijë në atë subjekt javën e ardhshme.

- Advertisement -

“Një ditë do ta dëbojmë”, tha Dodik dhe kujtoi se Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska ka marrë një vendim që të mos pranojë asnjë nga vendimet e Schmidt.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -