fbpx
9.8 C
Pristina
E enjte, 8 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Deputetja ukrainase në Kosovë rrëfen për agresionin rus: Vajza ime tërë jetën e ka në Iuftë

Në Forumin për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, në emër grave ukrainase, deputetja nga Ukraina, Yevheniya Kravchuk, tha se Iufta atje duhet të marrë fund.

Ajo tha se shumë gra të Ukrainës janë viktima të kësaj Iufte.

- Advertisement -

“Vajza ime ka lindur në kohën e aneksimit të Krimesë, tërë jetën e ka në Iuftë. Nuk duhet ta lëmë këtë Iuftë për fëmijët tanë, ne duhet ti japim fund kësaj Iufte dhe shumë gra të Ukrainës janë viktima të kësaj Iufte, por janë Iuftëtare, mike, gazetare, ato japin mësim për situata të Iuftës dhe do të ngadhënjejmë”, tha ajo.

Në Forumin për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, Kosova ka nderuar me medalje presidenciale gra nga Ukraina për trimërinë dhe kontributin e tyre.

Ky është Edicioni i Parë i Forumit Ndërkombëtar për Gratë, Paqen dhe Sigurinë i cili ka mbledhur në Prishtinë rreth 500 pjesëmarrës nga 33 shtete të botës.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -