-6.4 C
Pristina
1 Dhjetor, 2020 - 06:24

Deputeti i AAK-së: Selmanaj të kërkoj falje, jam me Bogujevcin

Deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj ka sugjeruar zv/kryeministrin e vendit, Driton Selmanajn, që të kërkoj falje për çështjen e të pagjeturve.

- Advertisement -

Ai ka përmendur debatin e fundit të krijuar në vend, duke sqaruar edhe rastin e deputetes së VV-së, Saranda Bogujevci.

“Duke qenë kritik ndaj Driton Selmanajt, pavarësisht kontekstit të fjalës së tij, mendoj se njerëzit si deputetja e nderuar, Saranda Bogujevci, duhen të jenë shembull, sidomos kur flasin për plagët të cilat i kanë perjetuar vetë”, ka deklaruar ai.

Postimi i plotë:

SARANDA BOGUJEVCI DHE DRITON SELMANAJ

Në cilëndo rrethanë jam me Saranda Bogujevcin, madje edhe kur mund ‘të gabojë’ qasjen se si e shtron çështjën e të pagjeturve, që rrjedhimisht është plagë e saj, por edhe e Kosovës.

Shpirtërisht, si njeri e si shqiptar, në këtë temë jam me Ty Sarandë!

Ajo që sot është irituese për çdo qytetar, pra edhe për mua, është përçarja e thellë politike, që fatkeqësisht po reflekton edhe në tema nacionale, e për më keq, kjo u reflektua edhe në temën e të pagjeturve.

Cila është e vërteta e kësaj plage?!

Të gjitha qeveritë kanë mundur të bëjnë më shumë, por që e verteta e hidhur ështëse Kosova, me pozicinin e saj si shtet, nuk e ka fuqinë që ta zgjidhë çështjën e të pagjeturve, sepse Serbia vazhdon t’i fshehë kr.imet e saj, pra logjika e politikës serbe, në Beograd, është logjikë e fshehjes dhe përkrahjes se kr.imit ndaj shqiptarëve!!

Po ashtu, tashmë duhet të thuhet se po mungon presioni i domosdoshëm i faktorit ndërkombëtar për të zhdukurit e luftës.

Duke qenë kritik ndaj Driton Selmanajt, pavarësisht kontekstit të fjalës së tij, mendoj se njerëzit si deputetja e nderuar, Saranda Bogujevci, duhen të jenë shembull, sidomos kur flasin për plagët të cilat i kanë perjetuar vetë.

Sidoqoftë, një kërkim falje e zv. Kryeministrit më se njerëzore.

Personalisht jam në mesin e të mbijetuarëve, pothuaj i mbijetuar me dhjetëra herë, por kur kam folur në Parlamant,veçanërisht për Masakrën në burgun e Dubravës gishtin e kam drejtuar nga kr.iminelët serbë, që na vr.anë e masakruan po në atë burg famëkeq.

Po ashtu kam qenë kritik ndaj institucioneve tona që nuk kanë bërë sa dhe si duhet për nxjerrjen e kr.iminelëve serbë para drejtësisë.

Por, që nuk kam provuar që Masakra e Dubravës të shnëdrrohet në arenë të përplasjeve politike në mes te partive politike në Parlamentin e Kosovës.

Njerëzit si Ju, Saranda, e nderojnë Parlamentin dhe i japin kuptimin dhe vlerën institucioneve të Kosovës të ngritura me gjakun e mijëra dëshmorëve!

Krejt në fund, unë jam me Ty në temën e të pagjeturve, njëjtë siç jam sot me pjesëtarët, udhëheqësit e UÇK-së dhe prijësit e institucioneve tona të cilët akuzohen nga Gjykata e Njëanshme / Speciale, që më së paku është e Kosovës.

Të fundit

Ahmeti Isufi i AAK-së: Veç Ramushi president, ose shkojmë në zgjedhje

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës këmbëngul se nuk do të votojnë asnjë kandidat tjetër për president të vendit, përveç kryetarit Ramush Haradinaj. Krerët e partive...

Mushkolaj: Partitë tjera nuk do të kenë “shpëtim” nga Vetëvendosje

Analisti Imer Mushkolaj thotë se LDK nuk është e gatshme për zgjedhje të reja parlamentare.Mushkolaj në “Debat Plus” ka thënë se pas humbjes në...

Si arriti LDK që të mbajë komunën e Podujevës për 20 vjet?

Që nga paslufta, LDK ka fituar të gjitha zgjedhjet në komunën e Podujevës. Kanë qeverisur me këtë komunë në të gjitha mandatet që nga paslufta. Që...

KFOR garanton se Kosova nuk rrezikohet nga tanket ruse

Komandanti i ri i KFOR-it, Franco Federici, ka folur për herë të parë për pritjet që i ka në misionin e tij në krye...

Doli i 3-ti, Fetahu i PDK-së falënderon llapjanët dhe uron Bulliqin për fitorën

Dje u mbajtën zgjedhjet e jashtëzakonshme në dy komuna, Mitrovicë të Veriut dhe në Podujevë. Në këtë të fundit, fitues doli Shpejtim Bulliqi nga VV,...

Mes tallavasë, alkoolit e pijeve energjike – rreshteri i Policisë së Kosovës thyen drastikisht masat antiCovid

Masat antiCovid në vend po vazhdojnë të thyhen, shkruan Insajderi. Përveç qytetarët të zakonshëm – masat po thyhen edhe nga ata që thirren për të...

Haraqija kapet me Gjinovcin: Ti s’e ke studiuar LDK’në

Astrit Haraqija i LDK’së i ka reaguar Rron Gjinovcit i cili foli për LDK’në dhe arsyet e humbjes në Podujevë. Haraqija thotë se Gjinovci nuk...

Të tjera nga rubrika

Ahmeti Isufi i AAK-së: Veç Ramushi president, ose shkojmë në zgjedhje

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës këmbëngul se nuk do të votojnë asnjë kandidat tjetër për president të vendit, përveç kryetarit Ramush Haradinaj. Krerët e partive...

Mushkolaj: Partitë tjera nuk do të kenë “shpëtim” nga Vetëvendosje

Analisti Imer Mushkolaj thotë se LDK nuk është e gatshme për zgjedhje të reja parlamentare.Mushkolaj në “Debat Plus” ka thënë se pas humbjes në...

Si arriti LDK që të mbajë komunën e Podujevës për 20 vjet?

Që nga paslufta, LDK ka fituar të gjitha zgjedhjet në komunën e Podujevës. Kanë qeverisur me këtë komunë në të gjitha mandatet që nga paslufta. Që...

KFOR garanton se Kosova nuk rrezikohet nga tanket ruse

Komandanti i ri i KFOR-it, Franco Federici, ka folur për herë të parë për pritjet që i ka në misionin e tij në krye...