8.6 C
Pristina
E diel, 4 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Deputeti austriak: Të gjitha shtetet e BE-së, por edhe Serbia duhet ta njohin Kosovën

Deputeti austriak, Helmut Brandstatter, ka thënë se të gjitha shtetet e Bashkimit Evropian duhet ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Veç tyre, ai tha se Kosovën duhet ta njohë edhe Serbia.

- Advertisement -

Këto komente, ai i bëri pas një takimi që zhvilloi me deputetin e PDK-së në Parlamentin Austriak.

“Sot takova Enver Hoxhajn në Parlamentin Austriak. U pajtuam se të gjitha shtetet e BE-së dhe Serbia duhet ta njohin Republikën e Kosovës”, shkroi ai pas këtij takimi.

Tutje, ai tha se në Ballkan aktualisht nuk ka luftë, mirëpo “na duhet paqja e përhershme”.

- Advertisement -

“Tani kemi mungesë lufte, por na duhet paqja e përhershme në rajonin e Ballkanit i cili është pjesë e rëndësishme e Evropës”, deklaroi Deputeti austriak, Helmut Brandstatter.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -