fbpx
0.6 C
Pristina
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Departamenti Amerikan i ‘fiksuar’ pas themelimit të Asociacionit – Mbrëmë Chollet, sonte Ned Price

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Amerikan, Ned Price ka thënë se SHBA bashkë me partnerët e Bashkimit Evropian, pret që Kosova dhe Serbia t’i përmbushin përgjegjësitë e tyre, pas vizitave të pesëshes diplomatike në Prishtinë dhe Beograd sa i përket propozimit evropian.

Ai ka folur edhe për themelimin e Asociacionit dhe ka kërkuar kthimin e serbëve në institucione.

Në një konferencë për media, Price ka thënë se i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka qenë në një mision të përbashkët me partnerët e BE-së në Kosovë dhe Serbi për ta diskutuar propozimin që synim ka normalizimin e marrëdhënieve.

- Advertisement -

Ndihmës Sekretari ynë Gabriel Escobar, bashkë me përfaqësuesit e lartë nga BE, Franca, Gjermania dhe Italia kanë qenë një mision të përbashkët në Prishtinë dhe Beograd për ta diskutuar propozimin për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit”, ka thënë Price.

Sipas Price, pesë diplomatët kanë folur për mundësitë që Kosova e Serbia kanë nga propozimi si dhe e kanë vënë theksin te urgjenca për progres të shpejtë. Ai ka thënë se SHBA dhe BE presin nga Kosova e Serbia që t’i marrin përsipër përgjegjësitë e tyre.

Ata i kanë nënvizuar mundësitë e propozimit dhe kanë theksuar urgjencën për progres të shpejtë për ta evituar rrezikun nga një eskalim më i madh. Ne, së bashku, me partnerët tanë nga BE presim nga palët që të përmbushin përgjegjësitë e tyre”, ka thënë Price.

Po ashtu, zëdhënësi i Departamentit të Shtetiti, ka thënë se të dyja shtetet duhet t’i impelementojnë marrëveshjet e arritura në dialogun e BE-së, përfshirë themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe si dhe ka kërkuar kthimin e serbëve në institucionet e Kosovës.

- Advertisement -

Që të dyja, Kosova dhe Serbia, në këtë rast, duhet t’i implementojnë marrëveshjet tashmë të arritura në procesin e dialogut, përfshirë progresin në themelimin e Asociacioni e Komunave me shumicë serbe – dhe ne fuqishëm inkurajojmë serbët e Kosovës që të kthehen në institucione sa më shpejt që është e mundur, për ta përmirësuar sigurinë dhe stabilitetin”, ka thënë tutje Price.

Këto janë mesazhet që Kosova dhe Serbia janë duke i dëgjuar nga Shtetet e Bashkuar atë Amerikës dhe gjithashtu po i dëgjojnë nga BE dhe nga shtetet anëtare dhe delegacionet e tyre, në këtë rast Franca, Gjermania dhe Italia”, ka thënë ai në fund.

- Advertisement -

Të fundit

Balonat spiune që po trondisin SHBA, Biden po mendon ta rrëzojë

Presidenti amerikan, Joe Biden ka vendosur të qëllojë balonën spiune kineze ndërsa ajo të kalojë mbi Atlantik me qëllim...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -