fbpx
-1.7 C
Pristina
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Daçiq thotë se Serbia do të “Iuftojë” kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë sot se Beogradi nuk do ta lejojë anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Europës “pa luftuar”.

“Kam paralajmëruar për kompleksitetin e anëtarësimit të Prishtinës në Këshillin e Europës dhe kam vënë në dukje se anëtarësimi nuk do të kalojë pa luftë”, tha Daçiq në një deklaratë për Tanjug pas një takimi me homologen e tij nga Islanda, Tordis Kolbrun R. Gilfadotir, vendi i së cilës do të marrë Presidencën e Këshillit të Europës.

- Advertisement -

“Çështja e anëtarësimit të Prishtinës shkatërron të gjitha parimet që ne i përmbahemi kur bëhet fjalë për integritetin territorial të Ukrainës”, tha Daçiq.

Kosova ka dorëzuar zyrtarisht aplikimin për anëtarësim në Këshill të Europës në maj të këtij viti.

- Advertisement -

Të fundit

Insiston që asociacioni të formohet, anaIisti i reagon ambasadorit amerikan në Serbi: Po bën lojë të madhe që e dëmton Kosovën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës këmbëngulin që marrëveshja e Asociacionit duhet të zbatohet, kështu ka deklaruar ambasadori i SHBA-së...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -