11.3 C
Pristina
28 Nëntor, 2020 - 16:58

Çun Lajçi: M’shkuan sytë te vila e Adem Grabovcit dhe mu kujtun fjalët e një Rugovasi

Aktori dhe shkrimtari Çun Lajçi, ka folur për kohët e shkuara dhe idilikat baritore të livadheve të Rugovës.

- Advertisement -

Ai ka treguar se gjatë një bisede që kishte me një gazetare, ka folur edhe për vilën e Adem Grabovcit.

Në shpatin e djathtë sytë m’shkuen te vila e Adem Grabovcit dhe mu kujtua se si një rugovas para shumë vitesh m’kishte thënë: Aty asht kjenë nji kërsh. Thirrej kërshi i Zhukës! Zhukë Haxhia ishte komandanti politik i kufinit e nga aty i vrojtonte Moknat me tyrbi”, ka shkruar Lajçi në Facebook.

Shkrimi i tij i plotë:

Te Kulla e Rugovasit

Kaluem Haxhajt. Donikës që rrinte ulun mbrapa i kallxova se këtu ka lind nji mik imi i mirë e vazhdon t’veroi me bletët e veta. Tahir Alia i thonë për emën. Ushtar i brigadës 136 Rugova.

Po Tahir Cukaj, i vetmi që m’shkruen e m’thërret e m’thotë: A djehe o Dyl Mehmeti!

Pseudonimin e kaçakut që u tradhëtua nga gjaku ynë, ma la ky djali i Ali Kasemit!

I kallxova edhe për nji ditë vere, n’tbanin e Mujë Cukës, ku bashkë me Qelën e Bardhajve e Shegë Osmanen e Kuçishtës pata hangër djath t’ziem, atëherë kur po e vjelshim folklorin popullor e prej katundit-n’katund shkojshim si mësitët tue i kërkua plakat e pleqtë për nji kangë.

Vjeshtave kur ktheheshim n’Prishtinë, na priste sa nji lis Anton Çeta. I merrte fletoret tona e na jepte pare për studime!

Ma shumë si fola, se shpejt u futëm n’Stankaj e ma muer vemendjen shiu që nisi me ra.

Po don me na e prishë ditën, m’tha poetja e re, kjo që s’di pse quhet Dabishevci. Do ta pyes nji ditë!

Jo, mos u ban merak i thashë, se këtu ka çetina sa t’duesh. Jam mësua si çoban unë me kalua ditën nër rremat e tyne e mos mu lagë.

Ne shpatin e djathtë sytë m’shkuen të vila e Adem Grabovcit dhe mu kujtua se si nji rugovas para shumë vitësh m’kishte thanë: Aty asht kjenë nji kërsh. Thirrej kërshi i Zhukës! Zhukë Haxhia ishte komandanti politik i kufinit e nga aty i vrojtonte Moknat me tyrbi.

Edhe këtë ia tregova Donikës e cila e mban nji portal, nji lloj televizioni n’internet, e sot për ket portalin e vet m’kishte zgjedhë mua. Donte t’flisnim për kohët e shkueme e idilikat baritore livadheve t’Rugovës! Por, edhe për vargun poetik që rrjedhë gurrave t’Shkrelit!

Por shiu thoshte bre, shiu po don me na e prishë!

Kurgja s’prishet këtyne bjeshkëve çka vjen prej qiellit. Prishet nga dora jonë i thashë, e prap ia kujtova çobaninë time.

– Nër breja e çetina kemi ba edhe dashni e pikë shiu lagë s’na ka e ngjizë asht fara e malsorit i thashë, dhe qeshi me t’madhe!

Rranzë Moknave u afruem, të ajo Kulla e Rugovasit. U futem me rrembim që t’mos lagemi.

Nji rugovase e re na sherbeu me kafe e çaj bjeshke. I ati m’u afrua për nji fotografi. E bija i tha: Prit babë ta baj s’pari unë me rugovasin tim se m’duhet me i pjekë kafet e ti ke kohë sa t’duesh.

A je martua i thashë?

Jo hala m’tha.

Martohu se qenke tipike rugovase e gëzoje babën me nipa.

Qeshi ajo e qeshën edhe dy djelmoshat, kameramanët që ishin me Donikën.

Këtij djaloshit t’Lupçit siduket i pëlqeu, se m’tha tu veshi: A po m’bahesh mësit bre?

Ia tregova përgjigjën e njenit n’Zvicër që kishin shkua me ia lypë çikën me mësit, se shtëpi n’za kishte qenë dikur n’Lug t’Baranit.

U tha, mirë se erdhet e mirë u kthefshi, por unë çikën se kam n’banesë. Jeton n’qytetin ku punon, e s’muj garantoj që ajo sonte s’e ka dikend n’shtrat!

Ajo i ka mendet e kresë e gjuhën me folë, prandaj s’muj me i dhanë fjalë kurkuj!

Kjo rugovasja ime e ndëgjoi biseden tonë dhe nga shanku ma gjuejti fjalën: I mençem paska qenë ai filani!

Ne i pimë kafet dhe nëpër shi shkuem te ajo çetina që rrin të shtylla e fundit e ski-liftit. Bash n’kodër mbi Hotel Luanin!…

Vazhdon!

Të fundit

Vaksina anti -Covid: Vullnetarët tregojnë për efektet anësore pas vaksinimit

Moderna dhe Pfizer sollën shpresa për afrimin fundit të pandemisë së koronavirusit, pasi njoftuan se vaksinat e tyre ishin përkatësisht 94.5 dhe 95% efektive....

Rita Ora uron festën e 28 Nëntorit, bën fotografi me këpucë me flamurin shqiptar

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora ka uruar 28 Nëntorin me disa fotografi në Instagram, shkruan Express Rozë. Rita ka postuar fotografi me këpucë...

Ish-Kryeministri nuk flet me Ministrin e Brendshëm, u takuan sot në sheshin e Podujevës

Festa e 28 Nëntorit e gjeti në heshtje zgjedhore Llapin e Zahir Pajazitit. Megjithatë, në Ditën e Flamurit busti i tij u vizitua nga...

Serbia i pranoi dhuratë 11 tanke nga Rusia, Vuçiq thotë se kështu po ruajnë ‘neutralitetin ushtarak’

Në kazermën ushtarake të ushtrisë serbe në Nish sot u prezantuan dhjetë tanket e para të donacionit prej 30 sosh që Rusia i ka...

Në Gjilan vendoset monumenti i djalit të Joe Biden

Në rrugën Gjilan-Ferizaj është shpalosur sot monumenti i Joseph R. “Beau” Biden III i cili ishte djali i presidentit të zgjedhur të SHBA-ve Joe...

Bilanci ditor me covid-19: 639 raste të reja, 14 persona humbin betejën

1.565 TESTIME, 480 TË SHËRUAR DHE 639 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private...

Talenti shqiptar 17-vjeçar që “çmend” Turqinë, gol fantastik dhe vjen shqiponja në debutim

Talentet shqiptarë vazhdojnë që të shpërthejnë në Europë dhe situata duket shumë premtuese për të ardhmen. Një yll i ri po lind në Turqi...

Të tjera nga rubrika

Vaksina anti -Covid: Vullnetarët tregojnë për efektet anësore pas vaksinimit

Moderna dhe Pfizer sollën shpresa për afrimin fundit të pandemisë së koronavirusit, pasi njoftuan se vaksinat e tyre ishin përkatësisht 94.5 dhe 95% efektive....

Rita Ora uron festën e 28 Nëntorit, bën fotografi me këpucë me flamurin shqiptar

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora ka uruar 28 Nëntorin me disa fotografi në Instagram, shkruan Express Rozë. Rita ka postuar fotografi me këpucë...

Ish-Kryeministri nuk flet me Ministrin e Brendshëm, u takuan sot në sheshin e Podujevës

Festa e 28 Nëntorit e gjeti në heshtje zgjedhore Llapin e Zahir Pajazitit. Megjithatë, në Ditën e Flamurit busti i tij u vizitua nga...

Serbia i pranoi dhuratë 11 tanke nga Rusia, Vuçiq thotë se kështu po ruajnë ‘neutralitetin ushtarak’

Në kazermën ushtarake të ushtrisë serbe në Nish sot u prezantuan dhjetë tanket e para të donacionit prej 30 sosh që Rusia i ka...