17 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024

Ç’ndodhi në qiellin rus ndërsa Putin po mbante një fjalim?

- Advertisement -

Pilotët e disa avionëve rusë raportuan një mjet fluturues në Volgograd ndërsa Vladimir Putin ishte në qytet të enjten.

- Advertisement -

Raportet thonë se objekti i paidentifikuar “ndryshoi ngjyrën dhe lartësinë”.

Presidenti rus fluturoi për në Volgograd nën masa të rrepta sigurie për të marrë pjesë në një ceremoni me rastin e 80-vjetorit të Betejës së Stalingradit.

- Advertisement -

Një raport nga kanali Telegram Aviatorschina tha se trupi i fluturuar ishte parë dhe raportuar nga ekuipazhet e katër avionëve të veçantë të pasagjerëve.

“Ekuipazhi i Airbus A321 S7 Airlines, në fluturimin S72046 nga Soçi në Moskë, 12 minuta para mbërritjes në Volgograd, në një lartësi prej 10,000 metrash, raportoi se ata vëzhguan një objekt fluturues të paidentifikuar në kënde të drejta me avionin, në të majtë. Objekti ka ndryshuar ngjyrën dhe lartësinë dhe kahun e lëvizjes”, shkruhej në kanalin që monitoron incidentet ajrore.

Më vonë, ekuipazhet e fluturimit të Aeroflot, S7 Airlines dhe Rossiya e konfirmuan këtë informacion, me personelin e Rossiya që vlerësoi distancën e objektit të jetë rreth 200 kilometra, raporton Slobodna Dalmacija.

- Advertisement -

Dëshmitë iu raportuan kontrollit të trafikut ajror dhe autoriteteve civile dhe ushtarake.

Ekuipazhi i S7 e raportoi këtë rast në orën 19:08 me kohën e Moskës; afërsisht tre orë pas mbërritjes së Putinit, ndërsa merrte pjesë në përkujtimore. Koha e shikimeve të tjera nuk është zbuluar saktësisht.

Mirëpo, bëhet e ditur se në orën 18:00, 19:00, 20:00 dhe 20:45 është transmetuar një emision lazer në lidhje me kremtimin e 80-vjetorit. Megjithatë, pritet që pilotët të informohen për këtë.

Të gjitha rrugët ajrore tregojnë devijime të mëdha për të shmangur fluturimin afër zonës së luftës në Ukrainë përpara se të kaloni Volgograd.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -