8.1 C
Pristina
Friday, October 7, 2022
- Advertisement -

Çmime marramendës/ Restaurantet në Britani do shesin deri në 100 € biftek dhe 23 € birrën

Britanikët do të mendojnë dy herë nëse duan të hanë jashtë.

Restorantet në Britani po paralajmërojnë se do të duhet të paguajnë 100 euro për një biftek nëse kalojnë koston nga faturat e tyre të energjisë në çmimet e produkteve të tyre.

- Advertisement -

Më shumë se 50,000 biznese të vogla dhe të mesme në Britani janë duke u nënshtruar për shkak të rritjes së kostove. Martin Ëilliams, shefi ekzekutiv i zinxhirit të restoranteve Rare Restaurants, po i bën thirrje kryeministres së sapoemëruar Liz Truss të ndërhyjë me një paketë mbështetëse për të shpëtuar mijëra biznese dhe edhe më shumë vende pune nga falimentimi.

“Nëse rritja e çmimeve të energjisë nuk trajtohet, restorantet në të gjithë industrinë nuk do të mund të mbijetojnë dhe shumë biznese të vogla dhe të mesme fatkeqësisht do të dalin jashtë biznesit”, tha sipërmarrësi britanik Williams për Telegraph. Për momentin, biftekët e viçit në 22 restorantet e zinxhirit variojnë nga 22 deri në 65 euro, në varësi të madhësisë.

Kostot e energjisë në restorante janë pesëfishuar

- Advertisement -

Për shembull, një restorant në Ëinchester, Hampshire, po detyrohet të mbyllet për shkak të rritjes së faturave të energjisë.

David Nicholson, pronar i restorantit të njohur, thotë për Daily Mail se kostot e energjisë janë pesëfishuar nga 23,000 euro në vit në 115,000 euro.

Pub-et në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar përballen me një problem të ngjashëm, me pronarët që kanë frikë se do t’u duhet të rrisin çmimin e një pinte (një njësi matëse e përdorur në Britani për birrë të pijshëm) në 23 € ose ta mbyllin fare këtë dimër.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -