5.8 C
Pristina
26 Tetor, 2020 - 07:27

CIA paralajmëron Putinin: Ti dhe të fuqishmit tuaj…

Gazeta amerikane “Washington Post” shprehet në raportin e ri se CIA vlerësoi se presidenti rus dhe ndihmësit e tij ishin të njohur për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara në vitin 2020.

Në gusht, CIA vlerësoi se Vladimir Putin dhe ndihmësit e tij të lartë ishin “të njohur dhe kishin drejtuar operacionet ruse” që synojnë minimin e kandidatit presidencial demokrat Joe Biden në zgjedhjet 2020, sipas “Washington Post”.

“Ne vlerësojmë se Putin dhe zyrtarët më të lartë rusë janë të njohur dhe kanë drejtuar operacionet ruse që synojnë denigrimin e ish-zëvendëspresidentit të SHBA-së, mbështetjen e presidentit amerikan dhe inkurajimin e përçarjes publike përpara zgjedhjeve amerikane në nëntor,” raporton CNN.

CIA bëri vlerësimin e saj më 31 gusht bazuar në të dhëna nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare dhe FBI, duke përdorur burime të inteligjencës publike, të paklasifikuara dhe konfidenciale, shkruan Washington Post, duke cituar dy burime që shqyrtuan dokumentin.

Shtetet e Bashkuara akuzuan Putin në vitin 2017 për drejtimin e të gjitha përpjekjeve për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale 2016.

Të fundit

Çfarë e pret Serbinë nëse Biden fiton, një kapitull i ri apo një kthim në shekullin e kaluar? – Flasin analistët serbë

Një pjesë e madhe e serbëve më së shumti e kujton kandidatin demokrat për president Joe Biden për retorikën e tij, e cila, siç...

Televizioni zviceran me një kronikë për Abazoviçin: I gjithë Ballkani me sytë nga ky “idealist”

Televizoni publik i Zvicrës i ka kushtuar një kronikë të vecantë politikanit shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq.Pas zgjedhjeve parlamentare në Mal të...

Grenell takon serbët e Wisconsinit: Bëni diçka për presidentin Trump, ai ka punuar për ju

I dërguari i posaçëm i Administratës amerikane për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka zhvilluar një takim me komunitetin serb në Wisconsin në kuadër të...

Shqiptarët e fshatit Çabër në hall nga policët serb

Banorët e fshatit Çabër të Zubin Potokut thonë se sa herë dalin për qarkullim me veturat e tyre mund të dënohen nga policët e...

Të tjera nga rubrika

Çfarë e pret Serbinë nëse Biden fiton, një kapitull i ri apo një kthim në shekullin e kaluar? – Flasin analistët serbë

Një pjesë e madhe e serbëve më së shumti e kujton kandidatin demokrat për president Joe Biden për retorikën e tij, e cila, siç...

Televizioni zviceran me një kronikë për Abazoviçin: I gjithë Ballkani me sytë nga ky “idealist”

Televizoni publik i Zvicrës i ka kushtuar një kronikë të vecantë politikanit shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq.Pas zgjedhjeve parlamentare në Mal të...

Grenell takon serbët e Wisconsinit: Bëni diçka për presidentin Trump, ai ka punuar për ju

I dërguari i posaçëm i Administratës amerikane për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka zhvilluar një takim me komunitetin serb në Wisconsin në kuadër të...

Shqiptarët e fshatit Çabër në hall nga policët serb

Banorët e fshatit Çabër të Zubin Potokut thonë se sa herë dalin për qarkullim me veturat e tyre mund të dënohen nga policët e...