11 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

Çfarë e pret regjimin e Putinit nëse ushtria ruse “humb” Khersonin, flet gjenerali amerikan Hodges

Ushtria ukrainase filloi një ofensivë kundër forcave ruse në rajonin strategjik të Khersonit me qëllim të çlirimit të qytetit të pushtuar përkohësisht. Çlirimi i Khersonit mund të godasë ushtrinë ruse.

- Advertisement -

Pasojat e çlirimit të Khersonit për regjimin e Vladimir Putinit u komentuan nga ish-komandanti i forcave amerikane në Evropë, gjenerallejtënant në pension Ben Hodges, në një intervistë për Channel 24.

“Një veteran i luftërave në Afganistan dhe Irak beson se çlirimi i Khersonit duhet të konsiderohet si një mundësi. Sipas tij, nëse ushtria ruse humbet Khersonin dhe tërhiqet më tej përtej lumit Dnipro, atëherë Ukraina do të ketë një shans për t’i shtyrë ata edhe më tej”, tha ish-komandanti i forcave amerikane në Evropë.

Hodges shtoi se ky është një faktor kyç – nëse çizma juaj është tashmë në fytin e rusëve, atëherë mos i lini të ngrihen. Është e nevojshme të ecim drejt fitores, kur Ukraina do të shtypë armikun ndërsa ajo ka një avantazh.

- Advertisement -

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -