7.7 C
Pristina
E martë, 6 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Ç’është kjo krijesë që të lë pa gjumë? Do habiteni kur ta mësoni

Regjistrimet në konkursin “Small World” të Nikon ishin mbresëlënëse edhe për një vit, me foton e lituanezit Dr. Evgenius Kavaliauskas.

Kompania shumëkombëshe japoneze e produkteve optike dhe imazherike ka drejtuar këtë konkurs të veçantë për 47 vjet, në të cilin pjesëmarrësve u kërkohet të mbulojnë insektet dhe mikroorganizmat duke përdorur një mikroskop optik me rezultatet që janë unike.

- Advertisement -

Mes punëve të shumta, është dhe kjo që shkakton tmerr. Dhe e dini se ç’është? Është pamja nga afër e fytyrës së një milingone, e cila gjithsesi nuk ishte fituese e çmimit të parë, edhe pse mund të lërë shumë njerëz pa gjumë.

Dikush do të thoshte se nuk ka të bëjë me atë që mund të shohim me sy të lirë. Patjetër që ashtu është.

- Advertisement -

Çmimi i parë i edicionit të sivjetmë të konkursit shkoi për foton e Grigori Timin dhe Dr. Mitchell Milinkovich, e cila përshkruan dorën e një gekoje (hardhucë) embrionale.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -