8.6 C
Pristina
E diel, 4 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Çekia kërkon themelimin e Asociacionit në Kosovë, ka një thirrje për serbët

Çekia u bën thirrje serbëve të Kosovës të rikthehen në institucione, teksa Kosovës i bën thirrje ta themelojë Asociacionin.

Gjithashtu, Çekia u bën thirrje të dyja vendeve që të përmbahen nga “çdo veprim që do të çonte në dhunë dhe konfrontim”.

- Advertisement -

Në një postim të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Çekisë, thuhet se Asociacioni duhet të themelohet.

Reagimi i plotë:

“Presidenca Çeke u bën thirrje serbëve të Kosovës që të kthehen në institucionet e Kosovës. U bëjmë thirrje të dyja palëve të përmbahen nga çdo veprim që do të çonte në dhunë dhe konfrontim. Duhet të themelohet Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe”.

- Advertisement -

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -