-3.7 C
Pristina
16 Janar, 2021 - 02:49

SHËNDETËSI

- Advertisement -

Si të dalloni që dhimbja e kokës është shenjë e infektimit me Covid-19

Për COVID-19, një sëmundje e frymëmarrjes që mund të prekë mushkëritë, janë identifikuar disa simptoma, ku një ndër to është edhe dhimbja e kokës....

SKEMA/ Si përhapet Covid në shtëpi, restorante dhe klasat e shkollës

Gazeta spanjolle “El Pais” publikoi pak ditë më parë një analizë të 3 skenarëve të transmetimit ajror të Covid-19 në ambiente të mbyllura. Ajo...

“Gishtat Covid”, simptoma e re e koronavirusit

Kërkuesit shkencorë kanë zbuluar një simptomë të re të koronavirusit. Bëhet fjalë për një ndryshim ngjyre dhe enjtje të gishtave të këmbës, që mund...

Flet dermatologia Shkëndije Dobruna: Si duhet të kujdeseni për lëkurën gjatë ditëve të ftohta

Ndërsa kemi hyrë në vjeshtë dhe po shkojmë drejt dimrit, e moti bëhet më i ftohtë,  gjendja e lëkurës sonë bëhet e irrituar dhe...

12 thelpinj hudhra dhe barku juaj i fryrë do të shfryhet

Pesha e tepër tek çdo organizëm shoqërohet me shtimin e sasisë së yndyrës apo dhjamit, sidomos në pjesën e barkut apo zonën abdominale. Një...

Ilaçi që shëroi Trumpin, në Kosovë shitet nga 81 deri në 320 euro

Ka afro dy muaj, kur i pari i Shëndetësisë aprovoi kërkesën për importimin e tyre. E në mesin e këtyre medikamenteve, që në Klinikat e...

Zbulohen simptomat më të hershme të koronavirusit që mund të shpëtojnë jetën tuaj

Koronavirusi është një sëmundje infektive që është konfirmuar në më shumë se 38 milionë njerëz në të gjithë botën. Megjithëse shumë prej nesh kanë...

E konfirmon OBSH-ja: Mund të infektoheni dy herë me coronavirus

Sekretari i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSh), Tedros Adhanom Ghebreyesus ka bërë të ditur se janë shënuar raste të pacientëve që janë...

49 raste të reja me Covid19, brenda 24 orëve

Njoftimi i plotë nga IKSHP 92 TË SHËRUAR DHE 49 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe...

Pandemia, Vaksina mund të jetë e gatshme “në tremujorin e dytë të vitit 2021”

Helen Rees, hulumtuese në mjekësi, është optimiste se vaksina kundër koronavirusit do të jetë e disponueshme në tremujorin e dytë të vitit 2021. Rees, e...
- Advertisement -

Must Read

- Advertisement -