17.5 C
Pristina
20 Shtator, 2020 - 13:01

SHËNDETËSI

- Advertisement -

Pse disa pacientëve u del tamponi negativ? Mjekja tek “Shefqet Ndroqi”: Sepse virusi ka zbritur në mushkëri. Kujdes, nëse keni shenja të dyshimta

Mbi 200 pacientë janë të shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”. 2/3 e tyre rezultojnë të dyshuar për covid, pasi tamponi rezulton negativ, ndërsa skaneri...

Ky është ekipi që kujdeset për pacientët me koronavirus gjatë natës në QKUK

Ekipi Kujdestar i Klinikës Infektive ku po trajtohen të infektuarit me koronavirus kanë dalur për kafe pas punës në frontin e parë. Infermieri Fitim Havolli...

Kjo është simptoma më e re e koronavirusit, po shfaqet te shumë pacientë

Mjekët kanë paralajmëruar se lemza e vazhdueshme mund të jetë një simptomë e re e mundshme e COVID-19. Një raport i botuar në Gazetën Amerikane...

Nga sot, testin për koronavirus mund ta bëni në laboratore private: Këto janë çmimet

Duke nisur nga kjo javë, në Kosovë disa institucione shëndetësore private, të licencuara nga Ministria e Shëndetësisë, do të fillojnë të kryejnë teste serologjike...

​Bie numri i rasteve me kancer në Kosovë, shkak pandemia

Në shtatë mujorin e parë të këtij viti kishte një ulje për rreth 15 përqind të rasteve të reja me kancer në Kosovës. Shkaktarë...

Fazat deri në konfirmimin e vaksinës anti-COVID, këto janë universitetet që po synojnë zbulimin

Deri në zbulimin e vaksinës efikase për COVID-19, bota është e detyruar që të luftojë dhe parandalojë virusin përmes mbajtjes së distancës e higjienës...

Novavax njofton se vaksina e re është e sigurt dhe po krijon antitrupa te të infektuarit me coronavirus

Një kompani e tjetër amerikane ka publikuar rezultatet e studimit që tregojnë se vaksina e saj kundër coronavirusit është e sigurt dhe krijon imunitet...

Shenjat e qarta se mund ta keni pasur virusin pa e ditur

A ka mundësi që e keni pasur COVID-19 dhe nuk e keni kuptuar? Ka mundësi, janë shenjat. “Shumica e njerëzve që infektohen me koronavirus...

Ambasadori i ri gjerman në Kosovë e nis me “bereqet” punën, i ofron Zemajt ndihma të ndryshme ndaj Covid-19

Ambasadori i ri gjerman në Kosovë, Jörn Rohde e ka nisur me donacione punën e re. Rohde i ka dhuruar Ministrisë së Shëndetësisë donacione të...

Rusia “e gjuan në të tretën”, thotë se në shtator nis prodhimin masiv të vaksinës kundër Covid-19

Qeveria ruse ka thënë se synon ta fillojë prodhimin masiv të një vaksine kundër koronavirusit në muajin e ardhshëm dhe të sigurojë disa miliona...
- Advertisement -

Must Read

Spanja një ndër 5 shtetet e Europës që nuk njeh shtetin e Kosovës Ja sa vullnetar shqiptarë luftuan për shlirimin e Spanjës

Vullnetarët shqiptarë të Luftës së Spanjes kanë qenë:Asim Vokshi, Daut Muço Podgorani. Emrush Myftari, Emin Agolli, Fehmi Muço , Faik Dardha, Hamdi Kolonja, Hulusi...
- Advertisement -

Edi Rama në televizionin Grek: S’ka marrëveshje me ju, krenar që jam mik me Erdoganin

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për televizionin grek “Mega” foli për çështjen e detit me Greqinë. Rama tha se nga Italia dhe Egjipti, në...

Paralajmërimi i frikshëm i Trump: Po ndalojmë vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë

Presidenti i ShBA-ve, Donald Trump në një kampanjë në Karolinën Veriore tha se ai mund të jetë i i kualifikuar për ta fituar çmimin...

Albërije Hadërgjonaj në zi, humbi njeriun e shtrenjtë dhe të dashur: Më iku drita e syve!

Albërije Hadërgjonaj po kalon një moment vërtetë shumë të vështirë, pasi ka humbur një person shumë të dashur. Kushëriri i saj është ndarë nga jeta,...