11.6 C
Pristina
Friday, September 30, 2022
- Advertisement -

Britania, Polonia dhe Ukraina bien dakord për bashkëpunimin trepalësh

Britania, Polonia dhe Ukraina do të zhvillojnë bashkëpunimin trepalësh duke forcuar aftësitë e tyre të mbrojtjes dhe krahun lindor të NATO-s, sipas një deklarate të përbashkët nga ministrat e tyre të jashtëm të enjten.

Ministrat e Jashtëm të tre vendeve u takuan në Nju Jork të mërkurën dhe gjithashtu ranë dakord të vazhdojnë mbështetjen e Ukrainës nga Polonia dhe Britania e Madhe kundër Rusisë, thuhet në deklaratën e përbashkët të lëshuar nga qeveria britanike, shkruan Aljazeera.

- Advertisement -

Në një deklaratë të publikuar nga qeveria britanike, thuhet: “Pas fjalimit të fundit të Presidentit rus, të tre ranë dakord për rëndësinë e qëndrimit të bashkuar në dënimin e veprimeve të qortueshme të qeverisë ruse dhe mbështetjen e Ukrainës për të mbrojtur sovranitetin e saj territorial”.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -