fbpx
-9 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Boris Johnson tallet me presidentin rus

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Ish-kryeministri britanik, Boris Johnson, është i bindur se Rusia nuk ka ndërmend të nisë një “luftë bërthamore” për çështjen e Ukrainës në asnjë rrethanë, madje edhe përballë një përshkallëzimi të ndihmës luftarake nga vendet e NATO-s në Kiev.

Ai e tha këtë sot me tone tallëse ndaj Presidentit Vladimir Putin, duke folur në një sesion ad hoc mbi luftën në forumin ekonomik të Davos.

Boris e cilësoi Carin si një rimishërim të Xhoit, “djaloshit të shëndoshë” personazhit të Pickwick Papers të Charles Dickens, i cili beson se “ai po na bën ne të zvarritemi” me kërcënime jo të besueshme.

- Advertisement -

Ai më pas përsëriti se aleatët nuk duhet të hezitojnë të ndjekin shembullin e Mbretërisë së Bashkuar drejt rritjes së furnizimeve ushtarake në Kiev.

Johnson – i pranishëm në Davos ndryshe nga kryeministri aktual Rishi Sunak, i cili e pasoi atë pas Liz Truss në krye të qeverisë konservatore – ishte gjithashtu i ftuar në ngjarjen e sotme për shkak të rolit të tij si “mik i privilegjuar” i Ukrainës midis liderëve perëndimorë nga Presidenti Voldymyr Zelensky gjatë mandatit të tij në Downing Street.

Ai u prezantua si një figurë që “u bë legjendare mes ukrainasve” (sado përçarës të konsiderohet midis bashkatdhetarëve të tij britanikë).

- Advertisement -

Të fundit

Video emocionuese: VogëIushi i gëzuar që u nxorr nga gërmadhat e tërmetit, Iuan me ekipin shpëtues

Në Siri një grup vullnetarësh ka nxjerrë të gjallë një fëmijë të vogël dhe kanë publikuar një video emocionuese. I...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -