Boris Johnson mund të bëhet sërish kryeministër i Britanisë së Madhe

Kryeministrja britanike, Liz Truss, dha dorëheqje të enjten pas mandatit më të shkurtër, më kaotik të çdo kryeministreje britanike, e detyruar pasi programi i saj ekonomik shkatërroi reputacionin e vendit për stabilitetin financiar dhe la shumë njerëz më të varfër.

Partia Konservatore, e cila ka një shumicë të madhe në parlament dhe nuk ka nevojë të thërrasë zgjedhje mbarëkombëtare për dy vjet të tjera, tani do të zgjedhë një udhëheqës të ri deri më 28 tetor – kryeministri i pestë i Britanisë në gjashtë vjet, shkruan Reuters.

Kjo garë ka të ngjarë të vendosë ish-ministrin e financave Rishi Sunak kundër Penny Mordaunt, por gjithashtu mund të shohë kthimin e Boris Johnson, i cili u rrëzua nga posti i kryeministrit në korrik, kur ministrat e tij dhanë dorëheqjen në masë për ta detyruar atë të largohej nga detyra.

-Advertisement-

Pamja e një kryeministri tjetër jopopullor duke bërë një fjalim dorëheqjeje në Downing Street – dhe fillimi i një gare të re lidershipi – nënvizon se sa e paqëndrueshme është bërë politika britanike që nga votimi i vitit 2016 për t’u larguar nga Bashkimi Evropian.

Duke folur jashtë derës së zyrës së saj numër 10, Truss pranoi se kishte humbur besimin e partisë së saj dhe do të jepte dorëheqjen javën e ardhshme.