8.1 C
Pristina
Friday, October 7, 2022
- Advertisement -

Bisedat sekrete: Çka u tha pak para nisjes së agresionit rus kundër Ukrainës

“Sergey, më thuaj sinqerisht, çfarë po bën vërtet? A është e gjitha kjo për shkak të shqetësimit të vazhdueshëm të Rusisë për sigurinë dhe frikës nga NATO? Apo është e gjitha për shkak të besimit pothuajse teologjik të Putinit se Ukraina ka qenë gjithmonë një pjesë integrale e Nënës Rusi?”

Kështu, më 21 janar 2022, në një bisedë ballë për ballë, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken u përpoq të zbulonte synimet reale të Rusisë nga Ministri i Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, Sergej Lavrov.

- Advertisement -

Por gjithçka dështoi sepse Lavrov refuzoi t’u përgjigjej këtyre pyetjeve. Nga këndvështrimi i Kremlinit zyrtar, kjo është e kuptueshme sepse Putini dhe njerëzit e tij e konsiderojnë përkatësinë e Ukrainës në Rusi si një çështje shumë serioze me të cilën nuk duhet bërë shaka.

Se sa e vërtetë është kjo, dëshmon biseda konfidenciale që ministri britanik i Mbrojtjes Ben Wallace pati me kolegun e tij rus Sergey Shoigu dhjetë ditë më parë.

“Nëna ukrainase”

- Advertisement -

Kur Wallace e paralajmëroi atë se rusët do të përballeshin me rezistencë të ashpër ukrainase, Shoigu u përgjigj: “Nëna ime është ukrainase. Kjo është e gjitha pjesë e të njëjtit vend. Ne nuk kemi plane për të pushtuar Ukrainën.”

Këto dhe shumë të dhëna të tjera u publikuan nga e përditshmja me ndikim amerikan Washington Post, e cila në bazë të bisedave të thelluara me rreth tridhjetë zyrtarë të lartë amerikanë, ukrainas, evropianë dhe të NATO-s, rindërtoi zhvillimet e prapaskenës që i parapriu pushtimit rus të Ukrainës.

Këto të dhëna shpjegojnë sjelljen e të gjithë lojtarëve kryesorë, ku është veçanërisht interesante sjellja e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili, shumë besojnë se nuk ishte gati për atë që po përgatitte Putin për të.

- Advertisement -

A ishte gati Zelensky?

Konkretisht, kur në nëntor të vitit 2021 në Glasgow zhvilloi një bisedë të fshehtë me Sekretarin e Shtetit Amerikan Antony Blinken, presidenti ukrainas Zelensky u bind se afrimi i ushtrisë ruse në kufirin e vendit të tij ishte vetëm presion politik dhe psikologjik që synonte të shkaktonte panik dhe duke minuar ekonominë e Ukrainës.

“Mund të më thuash një milion herë se po vjen një pushtim. Mirë, ndoshta do të ketë një pushtim. Në atë rast, do të na jepni avionë dhe mbrojtje kundërajrore?”

“Por ju nuk jeni anëtar i NATO-s”, u përgjigj Blinken.

“Mirë, por për çfarë po flasim?” pyeti Zelensky.

Më pak se dy javë më vonë, ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ishte në Uashington me bashkëpunëtorët e tij, ku zyrtarë të lartë amerikanë i thanë menjëherë: “Djema, filloni të hapni llogore. Jeni para një suImi në shkallë të gjerë dhe duhet të përgatiteni.”

Duke kujtuar këtë episod, Kuleba tha më vonë se stabiliteti ekonomik i vendit ishte vendimtar për elitën politike ukrainase.

“Krijimi i panikut është metoda ruse. Imagjinoni që tre ose katër muaj para pushtimit Ukraina të ishte kapur nga paniku. Në atë rast, ne nuk do të mund t’i rezistonim pushtimit.”

Një kthesë e rëndësishme në kokën e presidentit ukrainas Zelensky ndodhi më 12 janar 2022, kur kreu i shërbimit të inteligjencës amerikane CIA, William Burns, i zbuloi atij në një bisedë konfidenciale informacionin kryesor të inteligjencës rreth planit të luftës ruse.

Hapi i parë i atij plani ishte kapja e aeroportit Hostomel në periferi të Kievit, i cili më pas do të shërbente si një urë ajrore për transferimin e forcave ruse për të pushtuar kryeqytetin e Ukrainës.

Edhe pse i shqetësuar për sigurinë e familjes së tij, Zelensky hodhi poshtë propozimin e Burns për të zhvendosur qeverinë ukrainase nga Kievi në perëndim të vendit apo edhe në Poloni, pasi ai e pa atë si një prelud të kaosit dhe humbjes. Ai tha të njëjtën gjë shtatë ditë më vonë, kur edhe Blinken erdhi për ta bindur atë të largohej nga Kievi.

Ky vendim i presidentit ukrainas u ndikua edhe nga një inteligjencë më pak e njohur. Domethënë, nën ambientet e qeverisë ukrainase ekziston një kompleks i madh bunkerësh sovjetikë që janë ndërtuar për t’i bërë ballë edhe një sulmi bërthamor. Prandaj, Zelensky ishte relativisht i sigurt dhe mund të menaxhonte mbrojtjen e vendit nga pushtimi i Putinit, i cili kishte një qëllim strategjik të gjerë, nga kryeqyteti.

Sipas inteligjencës amerikane, Putin dhe gjeneralët e tij planifikuan një sulm të shpejtë ushtarak nga lindja për të arritur në lumin Dnieper në qendër të Ukrainës. Gjatë asaj kohe, trupat ruse nga Krimea supozohej të pushtonin të gjithë jugun e vendit, duke përfshirë portin e rëndësishëm global të Odessa-s. Pas një pushimi dhe rigrupimi të shkurtër, ushtria ruse duhej të depërtonte në perëndim në Moldavi dhe Bjellorusi. Në një përllogaritje të tillë, nga Ukraina duhet të kishte mbetur vetëm pjesa perëndimore e vendit, banorët e së cilës, sipas përllogaritjes së Putinit, janë nazistë dhe ruso-urrejtarë të pashërueshëm.

Pas këtij vizioni mitologjik të Putinit fshihet fakti historik se perëndimi i Ukrainës kishte disa qindra vjet të historisë së vet që nuk ka të bëjë me Rusinë. Një sundimtar lokal mori një kurorë mbretërore nga Papa, dhe ukrainasit, si pjesë e Unionit Polako-Lituanez, ishin shumë të lidhur me Evropën. Në këtë zonë ndodhet provinca historike e Galicisë, e cila në shekullin e 19-të ishte djepi i nacionalizmit modern ukrainas.

Sipas planeve të Putinit, forcat speciale ruse duhet të kishin kapur dhe vrarë Presidentin Zelensky në Kiev dhe, ndoshta, të instalonin një qeveri kuislinge, pro-ruse në vend të tij. Ky, nga këndvështrimi i Moskës, do të ishte fundi i historisë së Ukrainës “të pabindur”, e cila shikon drejt Evropës dhe Amerikës në vend që të pranojë vendin e saj në kujdesin historiko-mitologjik të “Nënës Rusi”.

Në sfond të gjithë kësaj ishte konfuzioni i evropianëve, gjë që dëshmohet më së miri nga gjykimi i gabuar i presidentit francez Emmanuel Macron.

Dush i ftohtë

Katër ditë para fillimit të pushtimit rus, presidenti francez i telefonoi Putinit dhe propozoi një takim me presidentin amerikan Biden në Gjenevë.

“Do t’ia vlente të mendohej”, u përgjigj Putin.

“Për të qenë plotësisht i sinqertë me ju, unë thjesht do shkoj për të luajtur hokej … por ju siguroj se do të flas me këshilltarët e mi,” tha Putin, duke përfunduar me një përshëndetje të sjellshme në frëngjisht.

Pas kësaj bisede telefonike, një buzëqeshje fitimtare u shfaq në fytyrën e Macron, ndërsa këshilltari i tij filloi të kërcente nga lumturia. Të dy ishin të bindur se kjo bisedë telefonike shpëtoi paqen evropiane.

Por një dush i ftohtë pasoi të nesërmen pasi Putini njohu zyrtarisht dy republikat rebele pro-ruse në Ukrainë – Luhansk dhe Donetsk – në një fjalim televiziv për publikun, që do të thoshte se lufta do të pasonte. Ky episod tregon se si elita politike franceze, në përpjekje për të kundërshtuar supremacinë e Amerikës në Evropë dhe për të forcuar prestigjin e saj politik, doli të ishte shumë naive.

Naiv dhe gjermanët

Gjermania bëri të njëjtën gjë, për arsyet e veta të veçanta, prandaj shefi i saj i inteligjencës Bruno Kahl tha në Kiev se Putini nuk kishte marrë vendimin përfundimtar për pushtimin. Në fund, njëlloj si Macron, ai doli i paaftë dhe qesharak, sepse në ditën e fillimit të pushtimit rus, ai iku nga Kievi në Poloni.

Në përgjithësi, dy vendet kryesore evropiane ishin të bindura se asgjë nuk do të vinte nga pushtimi, sepse ata besonin në racionalitetin politik të Putinit.

Në sfondin e këtij naiviteti ishte fakti se shumë evropianë nuk i besonin inteligjencës amerikane sepse i konsideronin ata përgjegjës për falsifikimin e të dhënave për sulmin ndaj Irakut në vitin 2003 dhe për ikjen e turpshme të NATO-s nga Afganistani në vitin 2021. Prandaj paralajmërime amerikane u mbështetën që në fillim vetëm nga britanikët dhe shtetet baltike.

Ata ishin të parët që e bënë këtë për shkak të inteligjencës së tyre superiore, por edhe për shkak të kalkulimit strategjik të kryeministrit Boris Johnson. Përkatësisht, sipas revistës prestigjioze Foreign Affair, qëndrimin e saj miqësor ndaj Ukrainës, qeveria në Londër e bazoi në dëshirën për të qenë aleati më besnik i Amerikës në Evropë, gjithçka që ajo të mund të realizonte projektin e saj strategjik të quajtur “Britania globale” në hijen e fuqia amerikane.

Letra e Bidenit

Vendet baltike, nga ana tjetër, e kujtojnë sundimin sovjetik me të dridhura, kështu që Uashingtoni është aleati i tyre i vetëm i besueshëm për t’u mbrojtur kundër ambicieve të reja perandorake të Rusisë.

Në sfondin e këtyre përllogaritjeve dhe mosmarrëveshjeve evropiane nga tetori 2021 deri në shkurt 2022, u zhvillua një garë diplomatike në prapaskenë me kohën.

Për të larguar Putinin nga lufta, amerikanët përdorën taktikën e provuar dhe të testuar të kërcënimeve nga prapaskenat. Kjo është arsyeja pse më 2 nëntor 2021, kreu i shërbimit të inteligjencës amerikane të CIA-s, William Burns, pati një bisedë telefonike nga Moska me Vladimir Putin, i cili fshihej nga koronavirusi në qendrën turistike ruse të Soçit.

“Amerika e di se çfarë jeni duke bërë. Nëse sulmoni Ukrainën do të paguani një çmim të madh. Po ju lë me një letër nga Presidenti Biden që konfirmon dënimin që ju pret nëse sulmoni Ukrainën,” tha Burns.

Në fillim të janarit 2022, zyrtarët e politikës së jashtme amerikane dhe ruse negociuan në Gjenevë. Rusët kërkuan që NATO të pezullonte të gjitha aktivitetet e saj në Poloni, Bullgari, Rumani, shtetet baltike dhe të gjitha vendet që iu bashkuan NATO-s pas vitit 1997. Kur amerikanët refuzuan t’u kthenin shpinën aleatëve të tyre në këtë mënyrë, delegacioni rus u largua i zhgënjyer sepse amerikanët nuk treguan mirëkuptim të mjaftueshëm për vizionin e Putinit për botën ruse, domethënë zonën e ndikimit rus në Evropën Lindore.

Rreth njëzet ditë më vonë, në Gjenevë u zhvillua takimi i përmendur në fillim mes Sekretarit amerikan të Shtetit Blinken dhe ministrit të Jashtëm rus Lavrov, i cili pas një manovrimi diplomatik një orë e gjysmë përfundoi me dështim të plotë.

Shtëpia e Bardhë

Pak më shumë se një muaj më vonë, në mbrëmjen e 23 shkurtit, Shtëpia e Bardhë në Uashington ishte nën ankth për shkak të fillimit shumë të sigurt të pushtimit të Ukrainës nga Putini. Presidenti Biden dhe këshilltarët e tij patën në telefonatë me presidentin ukrainas Zelensky, i cili ishte dukshëm i mërzitur.

“Ne do të Iuftojmë, do të mbrojmë vendin tonë dhe do të mbajmë veten, por kemi nevojë për ndihmën tuaj”, tha Zelensky me emocion dhe vendosmëri, i cili edhe sot e kësaj dite, dorë për dore me Amerikën, po bën luftë për mbrojtjen dhe çlirimin e vendit të tij.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -