19.3 C
Pristina
Thursday, August 18, 2022
- Advertisement -

Bie çmimi i grurit pas marrëveshjes Ukrainë-Rusi

Pasi pala ukrainase dhe ajo ruse arritën marrëveshje për zhbllokimin e eksportit të grurit nga Ukraina, çmimi i këtij produkti ka rënë raporton BBC.

Lejimi i eksportimit të mbi 20 milionë ton grurë nga Ukraina, ka bërë që çmimi të bie për 2% sot.

- Advertisement -

Marrëveshja është nënshkruar në Stamboll dhe është ndërmjetësuar nga Turqia dhe OKB-ja.

Ukrainën e ka përfaqësuar ministri i Infrastrukturës, Oleksandr Kubrakov, ndërsa Rusinë, ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -