-0.4C
Pristina
3 Mars, 2021 - 06:34

Biden paralajmëron amerikanët për pandeminë: “Gjërat do të vazhdojnë të përkeqësohen para se të përmirësohen”

Presidenti Joe Biden paraqiti planin e tij për të luftuar pandeminë e koronavirusit në ditën e tij të parë të plotë në detyrë, duke paralajmëruar amerikanët se më e keqja është akoma për të ardhur.

“Më lejoni të jem i qartë,” tha Z. Biden gjatë fjalimit në Shtëpinë e Bardhë. “Gjërat do të vazhdojnë të përkeqësohen para se të përmirësohen.”

Presidenti nënshkroi 10 urdhra ekzekutivë për të zgjeruar gjerësisht testimin dhe disponueshmërinë e vaksinave, me qëllimin e administrimit të 100 milion dozave të vaksinave deri në fund të Prillit. Ai thirri Aktin e Prodhimit të Mbrojtjes për të detyruar agjencitë federale dhe prodhuesit të rrisin furnizimet kryesore të nevojshme për të luftuar virusin dhe zbatoi kufizime të reja të udhëtimit që synonin të frenonin përhapjen e tij.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë e pranojnë, megjithatë, se pjesa më e madhe e planit të tyre do të jetë e pamundur nëse Kongresi nuk kalon propozimin e administratës gati 2 trilion dollarë të koronavirusit dhe u kanë bërë thirrje popullit Amerikan të mbajnë maska ​​dhe distanca shoqërore.

Ndërsa administrata Trump vendosi bazat për zhvillimin dhe shpërndarjen e vaksinave COVID-19 përmes Operacionit Warp Speed, Z. Biden tha “e vërteta brutale është se do të duhen muaj” përpara se shumica e amerikanëve të vaksinohen.

“Ky është një ndërmarrje e kohës së luftës”, tha Z. Biden, duke vërejtur numrin e amerikanëve që kanë vdekur nga COVID-19, më shumë se 408,000, është më shumë se ata që vdiqën gjatë gjithë Luftës së Dytë Botërore.

Të fundit

Të tjera nga rubrika