5.1 C
Pristina
25 Janar, 2021 - 04:08

”Beogradi do të rrafshohet sikur kjo tavolinë”, biseda mes Ahtisaarit dhe Millosheviqit

I dënuari i Hagës për krime lufte në Kosovë, Dragolub Ojdaniq, për portalin serb “Alo” ka rikujtuar atë që ai e ka quajtur shantazh të Martti Ahtisaarit e të Çernomirdinit gjatë një takimi me ish-kryetarin e Serbisë, Sllobodan Millosheviq, në të cilin kishte marrë pjesë Ojdaniq.

“Ata i dhanë ultimatum Millosheviqit.

Me këtë rast Ahtisaari i tha: Kjo është më e mira që kemi mundur t’ua ofrojmë. Për ofertën nuk ka kurrfarë debati, nëse nuk e pranoni, do t’i vazhdojmë bombardimet dhe Beogradi do të bëhet rrafsh sikur kjo tavolinë”, tha ai

Ai ka thënë më tej se Millosheviqi pastaj e thirri urgjentisht takimin me kryetarët e grupeve parlamentare për t’u deklaruar për kushtet. Sipas tij, Kuvendi i miratoi këto kushte, vetëm radikalët ishin kundër.

Të fundit

Të tjera nga rubrika

error: Përmbajtja mbrohet !!