fbpx
0.5 C
Pristina
E hënë, 30 Janar, 2023

BE: Situata e brishtë në Veri, të nisin bisedimet për Asociacionin

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Bashkimi Europian ka thënë se situata në veri të Kosovës edhe pas heqjes së barrikadave vazhdon të jetë e brishtë.

Zëdhënësja e BE-së, Nabila Massrali, tha se presin që palët të përmbahen nga veprimet që mund të kthejnë situatën e njëjtë.

Ne i mirëpresim de-përshkallëzimin e situatës dhe largimin e barrikadave në veri të Kosovës. BE-ja ka luajtur një rol aktiv në arritjen e saj, në koordinim të ngushtë me SHBA-në dhe KFOR-in. Situata mbetet shumë e brishtë. Në presim nga palët e interesuara që të vetëpërmbahen dhe të shmangin veprimet që kanë potencialin e kthimit të eskalimit dhe dhunës. EULEX vazhdon të monitorojë situatën. Zhvillimet e javëve të fundit tregojnë se sa e rëndësishme është që të bëhet përparim në normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë, bazuar në propozimin e BE-së”.

- Advertisement -

Ajo ka thënë se duhet të zbatohen marrëveshjet e deritanishme dhe se duhet të fillohet me bisedimet për themelimin e Asociacionit.

Kjo gjithashtu nënkupton zbatim të plotë të marrëveshjeve ekzistuese pa vonesë, duke filluar me kthimin e serbëve në institucione dhe fillimin e diskutimeve për Asociacionin e komunave me shumicë serbe”.

Massrali tha se BE-ja do të vazhdojë të punojë me palët në këtë drejtim dhe se për takimet e ardhshme Kosovë-Serbi “sigurisht do t’i njoftojmë kur duhet”.

- Advertisement -

Të fundit

A është ky skandaI dipIomatik nga presidenti kroat? MiIovanoviq: Kemi aneksuar Kosovën, është marrë nga Serbia

Presidenti kroat Zoran Millanoviq, njihet me deklarata kontroverse edhe për tema që bëjnë bujë edhe jashtë kofinëve të Kroacisë. Millovanoviq...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -