7.1 C
Pristina
29 Tetor, 2020 - 05:34

Avdiu: Djemtë e Kombëtares e duan veç veten

Nga Zana Avdiu

Djemte e kombetares, pasqyre e djemeve dhe burrave shqiptare

Ne shoqnine tone, djemte rriten me idene se ata jane me te miret, me te zotet dhe te vetemjaftueshem. Ata nuk dine me dashte, me sakrifiku, e me punu per dike tjeter, pervec vetes se tyne.

Ata nuk mesohen ta duan familjen dhe te tjeret, ti ndihmojne te tjeret, te sakrifikojne per dike a dicka. Ata e duan vetem veten, duan te jene ne qender te vemendjes e qe te tjeret te iu nenshtrohen.

Njejte edhe djemte e kombetares. Ata nuk dine me dashte vendin/shtetin e tyne. Ata nuk dine me punu per te, nuk dine me sakrifiku dicka per te. Ata nuk dine te duan. Ata e duan vec veten dhe nga ckado qe nuk perfitojne ata personalisht, nuk i kushtojne pike rendesie, nuk merren me te. Ata edhe kur luajne per Kosoven e bejne kot, pa u mundu, sillen sikur kane ushtrime. E ne nje moment, edhe e lajne krejt. Si sot!

Nje shtet i tane i ndjek e ben mas tyne, ata tallen me ta. Ata Kosoven e “duan” vec nese perfitojne dicka prej saj.

Kjo eshte figura e burrave dhe djemeve shqiptare (perjashtim i nje numri shume te vogel). Nuk iu bahet vone per kerkon dhe kurgjo, pervec vetes se tyne!

Të fundit

Polici pa maskë i shqipton një qytetari gjobë

Gjatë ditës gjobisin qindar qytetarë për mosmbajtje të maskave si masë për mbrojtje nga coronavirusi, por jo të gjithë policët i respektojnë vetë këto...

Engel: Milosevici nuk më la të futem në Kosovë më 1995, unë nuk e lashë atë të futet pas 1999

Ish-anëtari i Kongresit amerikan, përgjatë kohës sa Bill Clinton ishte president, Eliot Engel, ka rikujtuar kohën kur nuk u la të futet në Kosovë...

Konjufca zbulon sondazhin e fundit që ka bërë një parti: Do kemi diku 50 deputetë

Anëtari i Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka deklaruar se në sondazhin e fundit partia që përfaqëson ai po prinë e para në Kosovë.Konjufca ka thënë...

Clark: Jemi krenar me ato që ka arritur populli i Kosovës

Clark: Jemi krenar me ato që ka arritur populli i Kosovës Ish-komandanti suprem i NATO-s, Wesley Clark, ka thënë se është krenar me atë...

Të tjera nga rubrika

Polici pa maskë i shqipton një qytetari gjobë

Gjatë ditës gjobisin qindar qytetarë për mosmbajtje të maskave si masë për mbrojtje nga coronavirusi, por jo të gjithë policët i respektojnë vetë këto...

Engel: Milosevici nuk më la të futem në Kosovë më 1995, unë nuk e lashë atë të futet pas 1999

Ish-anëtari i Kongresit amerikan, përgjatë kohës sa Bill Clinton ishte president, Eliot Engel, ka rikujtuar kohën kur nuk u la të futet në Kosovë...

Konjufca zbulon sondazhin e fundit që ka bërë një parti: Do kemi diku 50 deputetë

Anëtari i Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka deklaruar se në sondazhin e fundit partia që përfaqëson ai po prinë e para në Kosovë.Konjufca ka thënë...

Clark: Jemi krenar me ato që ka arritur populli i Kosovës

Clark: Jemi krenar me ato që ka arritur populli i Kosovës Ish-komandanti suprem i NATO-s, Wesley Clark, ka thënë se është krenar me atë...