10 C
Pristina
Wednesday, February 21, 2024

Analisti gjerman reagon ndaj kryeministrit spanjoll: S’e njeh Kosovën, por Palestinën pjesërisht të drejtuar nga Hamasi?

- Advertisement -

Analisti i Politikës së Jashtme dhe kolumnisti i “Neue Zurcher Zeitung”, Ulrich Speck, ka reaguar ndaj një deklarate të kryeministrit të Spanjës, Pedro Sanchez, të bërë menjëherë pas marrjes së besimit nga parlamenti spanjoll.

- Advertisement -

Sanchez ka thënë se Qeveria e tij do të punojë drejt “njohjes së Shtetit të Palestinës”.

Speck ka shprehur habinë me një qëndrim të tillë të kreut të qeverisë spanjolle duke thënë se “nuk e njihni Kosovën, por Palestinën që është pjesërisht e udhëhequr nga Hamas?”.

- Advertisement -

“Nuk e njihni Kosovën, por një Palestinë që drejtohet pjesërisht nga Hamasi?”, ka shkruar Speck.

Spanja vazhdon të jetë një nga 5 shtetet e Bashkimit Evropian që vazhdon të mos e njohë pavarësinë e Republikës së Kosovës. Gjatë vitit të kaluar ka pasur paralajmërime se mund të lëviz pozicioni i Madridit zyrtar me hapjen e disa zyrave në Prishtinë, megjithatë s’ka ndodhur asgjë konkrete.

- Advertisement -

Çështja e njohjes së Kosovës nga Spanja është riaktualizuar tash së fundi pasi Sanchez ka marrë në koalicion parti katalunase, e që sipas raportimeve ndërkombëtare mund të realizojë mbase me ndryshim pozicioni të Spanjës ndaj Kosovës.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -