24.7 C
Pristina
24 Korrik, 2021 - 22:04

S’ka hajgare me Amerikën: Ambasadat amerikane dorëzojnë raportin final për Ujmanin tek Kosova dhe Serbia

Çështja e Ujmanit/Gazivodës ka qenë ndër çështjet më të nxehta të poIitikës ditore në Kosovë. Tashmë, Ambasada e ShBA-ve në Prishtinë dhe ajo në Beograd kanë dorëzuar raportin final për Ujmanin në Departamentin amerikan të Energjisë së Paqësorit te Qeveria e Kosovës dhe ajo e Serbisë.

Ky raport final përbën përmbushjen e njërit prej zotimeve të Marrëveshjes së 4 shtatorit të arritur mes Qeverisë Hoti dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Kryeministri aktual Albin Kurti ka thënë haptas se nuk do ta respektojë këtë marrëveshje. Por, duket se edhe administrata Biden eshte e vendosur ta çojë përpara këtë çështje.

Të fundit

Të tjera nga rubrika

Hapësirë reklamuese