fbpx
-4.2 C
Pristina
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Amerika nën pushtetin e acarit, janar i ngrohtë për Evropën, 8 shtete vendosin rekord

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Fundviti me dëborë e temperatura nën zero gradë, i kanë lënë vendin këto ditë diellit e të ngrohtit këtë fillim-janari, me temperatura, deri në rekorde të reja për stinën, e aspak tipike për janarin.

Shumë vende të Evropës, po përjetojnë këtë javë temperature që prej vitesh nuk ishin regjistruar për stinën e dimrit. 8 shtete mbajnë rekord, me Varshavën në Poloni dhe Bilbaon në Spanjë, që shënuan këtë javë temperatura respektivisht 19 dhe 25 gradë celsius.

- Advertisement -

I ngrohti evropian erdhi në një kohë kur Veriu i Amerikës po përballet me stuhi të acarta, pas ditësh të tëra dimri të ftohtë, që shkaktoi më shumë se 60 të vdekur.

Ndryshe nga kontinenti evropian, Evropa, sidomos pjesa e Atlantikut, po përjeton ditë të ngrohta, shumë larg palltove të trasha e xhupave të mëdhenj. Temperatura rekord veç Polonisë e Spanjës, u regjistruan edhe në Holandë, Lihteshtejn, Lituani, Letoni, Republikën Ceke, Danimarkë e Bjellorusi.

Rekord në këto ditë të para të janarit, është shënuar edhe në Gjermani, Francë e Ukrainë. Sipas meteorologëve, për vit të Ri, Spanja regjistroi temperaturat tipike të korrikut, me Banorët në Barcelonë që u paralajmëruan për kursim të ujit, njëjtë siç ndodh në verë.

Vetëm pak ditë më parë, Britania e Madhe, Irlanda, Franca dhe Spanja e shpallën 2022si vitin më të nxehtë në historinë e tyre. Mbetet për tu parë si do të jetë ky vit që sapo ka nisur.

- Advertisement -

Të fundit

Si u përhap vala sizmike në të gjithë Evropën pas tërmetit katastrofik në Turqi?

Një tërmet me magnitudë 7.8 të shkallës Rihter goditi Turqinë jugore herët në mëngjes dhe raportet fillestare treguan se...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -