9C
Pristina
5 Mars, 2021 - 01:43

Amerika e NATO mbushin me armë Ukrainën, alarmohet Rusia: Aromë lufte!

Një vendim i qeverisë së Ukrainës për të blerë armë në tregun e NATO-s ka alarmuar Rusinë. Media e Kremlinit, Sputnik, ka publikuar një shkrim të gjatë ku thotë se rajoni është në prag lufte.

“Pushka snajperë, automjete çminimi, parashuta etij, Departamenti për Politikë Ushtarako-Teknike të Ukrainës ka publikuar një listë të produkteve ushtarake që do të blihen në vitin 2021 në vendet e NATO-s. Kievi është i bindur se kjo do të rrisë seriozisht fuqinë luftarake të forcave të armatosura kombëtare”, shkruan Sputnik, që këtë ekzigjencë normale e konsideron një kërcënim për konflikt.

Ushtarët trajnohen nga instruktorët perëndimorë, marrin pjesë rregullisht në stërvitje të përbashkëta me ushtarët e NATO-s dhe autoritetet nuk kursejnë fonde buxhetore për armët dhe pajisjet e tyre.

Kievi do të blejë dy pajisje tërheqëse nënujore dhe 150 sisteme polake AD-95 për parashutë për Forcat e Operacioneve Speciale (SSO) – mjaftueshëm për një batalion të lëvizshëm ajror.

Ata blenë një seri tjetër (rreth 80 copë) pushkë snajperësh amerikanë “Barrett M82”. Këto armë tashmë janë të njohura mirë në Donbas, ku vazhdojnë konfliktet me Rusinë. Ushtarët ukrainas u fotografuan me këto pushkë në duar në verën e vitit 2014. M82 është një armë e ashtuquajtur “anti-materiale” e përdoret për të shkatërruar automjete të lehta të blinduara, këmbësori në forca të blinduara të klasit të lartë, si dhe ushtarë të armikut prapa kapakut. Çdo sulm paraprihet nga zjarri intensiv nga vija e frontit e artilerisë dhe regjimentit të snajperëve. Këto armë janë ideale për të shkatërruar folëtë e snajperëve kundërshtarë, kryesisht të mitrolozëve dhe objektivave të tjerë të rëndësishme.

Sipas portalit të Kremlinit, Ukrainë do të blejë edhe dronë të prodhuara në Lituani EDM4S-UA. Kievi sipas gjasave ka marrë mësime nga konflikti ndërmjet Armenisë dhe Azerbajxhanit në Nogornio Karabak.

Në vitin 2014, Kievi mori rreth dy mijë pajisje të blinduara këmbësorie, 35 automjete të blinduara HMMWV dhe një spital fushor. Në vitin 2015, mbërritën 130 amfibë dhe pesë anije të shpejta. Në vitin 2016 – 14 stacione radari, më shumë se dy mijë pajisje të shikimit të natës, pesë automjete të blinduara në versionin e evakuimit mjekësor, 24 grupe të droneve të dritës RQ-11B Raven. Në vitin 2017 – 40 Hammers dhe rreth 700 stacione radari.

Në vitin 2018, Pentagoni dërgoi 35 sisteme raketash anti-tank FGM-148 Javelin dhe 210 raketa për to. Kiev ka kërkuar FGM-148 Javelin nga Uashingtoni që nga viti 2014, duke besuar se këto sisteme janë të afta të sjellin një fitore vendimtare.

Përveç FGM-148 Javelin, në 2018, Pentagoni siguroi Forcat e Armatosura të Ukrainës me 2500 pajisje të mbikëqyrjes së natës, një seri detektorësh të minave, pajisje evakuimi, tre sisteme luftarake kundër-snajperit, 30 automjete fuori strada, dy radarë dhe pajisje mjekësore me vlerë 9 milion dollarë.

Të fundit

Të tjera nga rubrika