25.7 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Ambasadori rus: Beogradi mund të llogarisë “absolutisht” në Moskën për mosnjohje të Kosovës

- Advertisement -

Beogradi mund të jetë “absolutisht i sigurt” se Moska nuk do të ndërrojë qëndrim ndaj pavarësisë së Kosovës, ka thënë ambasadori i Federatës Ruse në Serbi, Aleksandar Botsan Harçenko.

- Advertisement -

Në një intervistë për agjension serb të lajmeve “Tanjug”, Harçenko e siguron publikun serb se Rusia do të qëndrojë përkrah Serbisë në kundërshtimin e Kosovës në institucione ndërkombëtare.

“Asgjë nuk ndryshon këtu, bashkëpunimi jonë sa i përket Kosovës në institucione ndërkombëtare vazhdon, në rend të parë në Këshillin e Sigurimit në OKB, ku Rusia është Anëtare e Përhershme”, ka thënë ambasadori rus.

- Advertisement -

“Qëndrimi ynë është pjesë e marrëdhënieve tona vëllazërore, dhe e dyta është që Rusia është e përkushtuar ndaj ligjit ndërkombëtar dhe beson se Rezoluta 12/44 e KS OKB-së është baza për zgjidhjen e çështjes së Kosovës”, shtoi ai.

Pyetur se a pret që Serbia mund të ndërrojë qëndrim dhe të vendos sanksione ndaj Serbisë, Harçenko tha se “nuk e kam këtë përshtypje”.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -