21.8 C
Pristina
Wednesday, June 19, 2024

Ambasadori britanik: Mirëpresim angazhimin e Kurtit që propozimi i dialogut të diskutohet më 27 shkurt

- Advertisement -

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott, tha se shteti i tij e mirëpret angazhimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti që propozimi i dialogut të diskutohet në takimin e nivelit të lartë, të hënën më 27 shkurt.

- Advertisement -

Përmes një shkrimi në Facebook, Abbott tha e në përvjetorin e parë të pushtimit ilegal të Ukrainës nga Rusia, është e rëndësishme që të bëhen të gjitha përpjekjet për të ruajtur paqen, stabilitetin dhe sigurinë në Evropë.

“Ne jemi krenarë për mbështetjen e pakushtëzuar të Kosovës për popullin ukrainas, kjo është një shenjë e qartë e vlerave demokratike të Kosovës”, tha Abbott.

- Advertisement -

Ai tutje ka theksuar se Kosova ka rol të rëndësishëm për të luajtur duke u angazhuar në mënyrë konstruktive dhe duke bërë kompromiset e nevojshme që i mundësojnë asaj dhe qytetarëve të përparojnë.

“Është po aq e rëndësishme të sigurohet një mjedis i sigurt dhe i sigurt që krijon hapësirën për një marrëveshje të qëndrueshme dhe normalizimin e marrëdhënieve. Më 17 shkurt, si aleat i palëkundur, iu bashkuam Kosovës në festimin e 15 vjetorit të pavarësisë. 15 vjet pas pavarësisë, Kosova ka mundësinë të bëjë progres në integrimin ndërkombëtar, zhvillimin ekonomik dhe ndërtimin e një shteti të begatë. Negociatat e suksesshme do ta krijojnë atë të ardhme”, ka përfunduar ambasadori Abbott.

Ndryshe, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të takohen më 27 shkurt në Bruksel në kuadër të dialogut.

- Advertisement -

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -