8.1 C
Pristina
Thursday, April 25, 2024

Aleati çeçen i Putinit ngre alarmin: Pas Ukrainës, do t’ia mësyjmë këtij shteti!

- Advertisement -

Komandanti çeçen dhe aleati i ngushtë i Putinit, Ramzan Kadyrov, ka sinjalizuar synimin e tij për të pushtuar Poloninë më pas nëse Rusia do të fitojë në Ukrainë.

- Advertisement -

“Unë kam deklaruar vazhdimisht se lufta kundër Satanizmit duhet të vazhdojë në të gjithë Evropën dhe, para së gjithash, në territorin e Polonisë”, tha ai në Telegram.

Kadyrov shtoi: “Po sikur, pas përfundimit të suksesshëm të NMD (Mbrojtjes Raketore Kombëtare), Rusia të fillojë të denazifikimin dhe çmilitarizimin e vendit të ardhshëm?

- Advertisement -

“Në fund të fundit, pas Ukrainës, Polonia është në hartë! Nuk do ta fsheh që personalisht kam një qëllim të tillë’.

Rusia thuhet se po planifikon një ofensivë të re të madhe në Ukrainën lindore këtë muaj dhe ka grumbulluar një forcë luftarake deri në 500,000 trupa në lindje për të organizuar një ri-pushtim me gjasë më 24 shkurt, kur filloi konflikti vitin e kaluar.

Kadyrov pretendoi se ofensiva e re do të shihte Rusinë të merrte kontrollin e Kharkiv, Kiev dhe Odessa-s, të cilat ata do t’i përdorin si një platformë për të ‘denazifikuar’ pjesën tjetër të Evropës.

- Advertisement -

“Më pas do të marrim Odesën, Kharkivin dhe Kievin”, tha ai.

“Këtu po shkojmë gradualisht, falë punës së të gjitha strukturave, ndarjeve dhe kombeve që u bashkuan rreth thirrjes së Presidentit tonë [Putin].

“Ne do të Iuftojmë dhe do të arrijmë në Poloni”.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -