fbpx
9.8 C
Pristina
E enjte, 8 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Alarm në rajon: Po vjen një grip i rrezikshëm, mund të shkaktojë atak në zemër dhe goditje në tru

Interesimi për vaksinën e gripit në gjithë rajonin po rritet dita ditës dhe sipas informacioneve në tre javët e fundit janë imunizuar mbi 150 mijë persona në Serbi gjersa në Kosovë nga sot të gjithë personat mund të vaksionohen me vaksinën për gripin sezonal.

Por ajo që shkakton frikën është tendenca për t’u ndezur e kësaj sëmundjeje sezonale, veçanërisht pas pandemisë së koronës kur të gjithë mbanim maska ​​​​mbrojtëse, të cilat, ndër të tjera, na mbronin edhe nga llojet e tjera të viruseve.

- Advertisement -

Indikacionet e para se ky sezon i gripit do të jetë më i vështirë se zakonisht vijnë nga SHBA, ku numri më i madh i personave të shtruar me këtë sëmundje në 13 vitet e fundit. Kjo situatë paralajmëron rrezikun e përhapjes së viruseve të frymëmarrjes në dimër.

Ndërsa sezoni i gripit është zakonisht midis tetorit dhe majit, me një kulm në dhjetor dhe janar, ai arriti rreth gjashtë javë në fillim të këtij viti me një shkallë jashtëzakonisht të lartë të rasteve. Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve paralajmëron se që nga pandemia e gripit të derrit H1N1 në vitin 2009, gripi nuk ka qenë kaq i përhapur.

“Është e pazakontë, por ne po dalim nga një pandemi e Covid që preku vërtet gripin dhe viruset e tjera të frymëmarrjes që qarkullojnë,” tha Lynette Brammer, një epidemiologe që drejton ekipin vendas të mbikëqyrjes së gripit të CDC.

- Advertisement -

“Të dhënat janë ogurzi,” tha Ëilliam Schaffner, drejtor mjekësor i Fondacionit Kombëtar jofitimprurës për Sëmundjet Infektive dhe një profesor i sëmundjeve infektive në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Vanderbilt. “Jo vetëm që gripi është i hershëm, por gjithashtu duket se paraqet simptoma klinike shumë të rënda.”

Shqetësimi i tij shtesë, tha ai, është se vaksinimi kundër gripit është duke mbetur prapa praktikës së zakonshme në këtë kohë të sezonit.

“Kjo më shqetëson dyfish,” tha Schaffner. Gripi i përhapur “me siguri duket si fillimi i atij që mund të jetë sezoni më i keq i gripit në 13 vjet”.

- Advertisement -

Ekspertët tregojnë gjithashtu se virusi dominues, një lloj veçanërisht i rrezikshëm, H3N2, shkakton epidemitë më të këqija të dy llojeve të gripit A dhe B që qarkullojnë mes njerëzve. Këto lloj masash shkaktojnë më shumë ndërlikime tek të rinjtë, të moshuarit dhe ata me sëmundje të caktuara kronike.

Ata gjithashtu paralajmërojnë për efektet që, edhe pasi një person shërohet nga ky lloj gripi, mund të bëjnë kërdi në trup për katër deri në gjashtë javë tek njerëzit e moshës së mesme dhe të moshuar, duke rritur shkallën e sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru, tha Schaffner.

Gripi nuk ka qenë një problem serioz për dy vitet e fundit, thonë ekspertët dhe zyrtarët shëndetësorë, për shkak të maskimit, distancimit social dhe masave të tjera të praktikuara për të mbrojtur kundër Covid-19.

Simptomat e gripit

Ato shfaqen papritur, ndonjëherë brenda disa orësh dhe mund të zgjasin nga disa ditë deri në disa javë nëse ka komplikime ose zhvillohet një formë më e rëndë e sëmundjes.

Simptomat e zakonshme të gripit janë:

• temperaturë e ngritur e trupit,

• ethe,

• Sëmundje,

• një dhimbje koke,

• dhimbje në muskuj dhe kyçe,

• kollë,

• dhimbje në fyt,

• rritje e sekretimit nga hunda.

Ekspertët theksojnë se masa më efektive për parandalimin e gripit është vaksinimi.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -