6.5C
Pristina
20 Prill, 2021 - 10:28

Abbott: Britania ndan të njëjtën pikëpamje me Kurtin

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott, ka thënë se është i kënaqur që vizita e emisarit të BE-së Miroslav Lajçak në Kosovë për dialogun me Serbinë, ka shkuar mirë.

Përmes një postimi në Facebook ai ka thënë se Britania e ndanë pikëpamjen e njëjtë me kandidatin për kryeministër, Albin Kurti, dhe Lajçakun se dialogu është i rëndësishëm dhe duhet të përgatitet mirë.

“Mbretëria e Bashkuar ndan pikëpamjen e tij dhe të Albin Kurtit se dialogu është i rëndësishëm dhe duhet të jetë i përgatitur mirë, parimor dhe i koordinuar midis BE-së dhe SHBA-së. Mbretëria e Bashkuar është e gatshme të mbështesë arritjen e një marrëveshje që mbështet njerëzit e Kosovës dhe rajonit”, ka shkruar ai.

Lajçaku ka qëndruar për vizitë treditore në Kosovë ku ka takuar të gjitha partitë dhe ushtruesen e detyrës së presidentes Vjosa Osmani dhe kanë folur për dialogun Kosovë-Serbi.

Të fundit

Të tjera nga rubrika

Hapësirë reklamuese