10.3C
Pristina
8 Mars, 2021 - 16:22

A po paralajmëron Kurti shkarkimin e gjykatësve të Kushtetueses?

Kryetari i VV’së, Albin Kurti ka treguar nëse vetingu i paralajmëruar në drejtësi nga subjekti i tij do të përfshinte edhe Gjykatën Kushtetuese.

VV në programin e saj për drejtësi parashikon edhe vetingun. Në të kaluarën eksponentë të këtij subjekti e kanë akuzuar disa herë Kushtetuesen dhe sistemin e drejtësisë duke e quajtur sikur “të kapur”

Kurti në një bashkëbisedim në Facebook me qytetarë ka treguar se a do të ketë veting për këtë Gjykatë.

Në gjykatën kushtetuese e dimë që ka gjyqtarë me raste të dënimeve dhe mbase nuk fillojmë prej saj sepse do të fillojmë me këshillin prokurorial dhe gjyqësor, por është e qartë se në Kosovë asnjë institucion i drejtësisë nuk ka shpëtuar nga kapja e regjimit që po shkon. Këshilli prokurorial dhe gjyqësor janë dy më të rëndësishmet për qytetarin e Kosovës që të fillojë vetingu”, ka thënë ai.

Të fundit

Të tjera nga rubrika