15.7 C
Pristina
Wednesday, September 28, 2022
- Advertisement -

A është Sindikata e Arsimit vegëI e PDK-së?

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka mbyllur dyert e shkollave, e jo grevistët.

- Advertisement -

Madje sipas tij, Kurti me qasjen e tij autoritare ndaj grevistëve po dëshiron që ta shndërroj Kosovën në diktaturë. Ai kërcënoi që nuk do ta lejojnë një gjë të tillë.

Këto komente ai i bëri pas takimi me Kryetarin e Këshillit Grevist të BSPK-së, Rrahman Jashari dhe nënkryetarin e Këshillit Grevist, Ali Gashi.

Me paraqitjen e përbashkët të kreu të Sindikatës dhe kreu të PDK-së u pa se ku pinë ujë Sindikata.

- Advertisement -

Që nga fillimi është folur se prapa grevës qëndron Partia Demokratike e Kosovës, ndërsa Sindikata është vegla e tyre apo grushti i partisë.

Qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti nuk ponpranon në asnjë rrethsne të dialogojë me Jasharin dhe SBASHK’un.

Ndërkohë, Lugji për Paga ka mbetë peng i Kuvendit, ku opozita ka mundësi të ndihmojë në kalimin e tij, por nuk e bën. Po kaloi ai ligj, ne nuk do të ishim sot një vend me banka shkollore të thata.

- Advertisement -

Fatkeqësisht po pësojnë nxënësit. Dhe pasojat janë të rënda, kur kihet parasysh fakti qē tash e 3 vjet nuk është zhvilluar arsimim nornao për shkak të pandemisë. Kosova vazhdon të jetë në fund të listës në PISA nga niveli i edukimit që po e ofrojnë pikërisht këta mësues, që nuk e rrisin nivelin, por kërkkojnë tu rriten pagat.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -