15.7 C
Pristina
Wednesday, September 28, 2022
- Advertisement -

5 arsyet pse Kina, Rusia dhe Koreja Veriore nuk mund të mposhtin Marinën amerikane

Marina e Shteteve të Bashkuara është marina më e madhe dhe më e avancuar në botë që ofron gjithçka, nga transportuesit e avionëve dhe nëndetëset, deri tek avionët e patrullimit detar, shkatërruesit dhe helikopterët pa pilot, kështu që kur kërkohet të zgjidhni pesë sistemet më vdekjeprurëse të armëve të marinës, sfida juaj më e vështirë është përpjekja për ta kufizuar atë në vetëm pesë zgjedhje.

- Advertisement -

Këtu janë anashkaluar platformat më të mëdha si transportuesit e avionëve dhe anijet sulmuese amfibe për t’u siguruar që ato janë në të vërtetë armët më vdekjeprurëse në Marinën amerikane, megjithatë të gjithë e dinë dhe vlen të përmendet përpara se të vazhdohet, se Marina amerikane është aktualisht në majë të një
revolucioni teknologjik me anije të reja luftarake, radarë lazer armë të reja dhe sisteme pa pilot në horizont në dhjetë vjet, dhe kjo mund të ketë tërësisht një pamje tjetër pas këtyre viteve.

Arleigh Burke

- Advertisement -

Raketat e e drejtuar nga Arleigh Burke shkatërruesi i emëruar sipas admiralit legjendar të Luftës së Dytë Botërore, shkatërruesit e klasit Arleigh Burke janë disa nga
anijet e afta më të ekuilibruara të zhvilluara nga çdo marinë moderne. Klasi Burke është shtylla kurrizore e flotës me rreth gjashtëdhjetë e dy anije që përbëjnë mbi një të pestën e të gjithë anijeve në marinë amerikane dhe “zemra” e sistemit luftarak Burks është në sistemin e tij të radarit Aegis i cili është në gjendje të drejtojë një sërë
raketash të mbrojtjes ajrore kundër objektivave në hyrje.

Aegis mund të koordinojë mbrojtjen e një grupi të tërë sipërfaqësor detar dhe me aftësinë e re të angazhimit bashkëpunues Burks mund të qëllojë në objektiva në rreze të zgjeruara duke përdorur të dhënat e shënjestrimit nga platforma të tilla si HUD Hawkeye. Burke është në gjendje të lëshojë raketa të evoluara të mbrojtjes ajrore të detit Sparrow kundër objektivave me rreze të shkurtër dhe të mesme dhe raketa sm2 dhe sm6 kundër objektivave ajrore me rreze të gjatë veprimi, dhe gjithashtu kanë një aftësi mbrojtëse raketore balistike dhe mund të lëshojnë Raketat sm-3 të specializuara për përfshirjen e raketave balistike.

Franti, ka një sistem sonar të integruar dhe mjaft efikas. Përmirësimet e ardhshme të anijes i kanë dhënë asaj një tjetër fuqi shtesë me 46 silurë kundër nëndetëseve, kjo anije është një makth për nëndetëset e kundërshtarëve.

- Advertisement -

Klasa Burke është e armatosur rëndë me armë konvencionale, një armë 5 inç 127 milimetra është montuar në harkun e saj, e aftë për bombardime kundër anijeve në breg.

Vetë Arleigh Burke u porosit në vitin 1991 dhe është ende në prodhim, dhe pritet të vazhdojë edhe për 50 vite të tjera.

Avioni EA-18G Growler

Boeing EA-18G Growler është një avion luftarak elektronik i bazuar në transportues amerikan, një version i specializuar i F/A-18F Super Hornet me dy vende. EA-18G zëvendësoi Northrop Grumman EA-6B Prowlers në shërbim me Marinën e Shteteve të Bashkuara. Aftësia e luftës elektronike e Growler ofrohet kryesisht nga Northrop Grumman. EA-18G filloi prodhimin në 2007 dhe hyri në shërbim operacional me Marinën e SHBA-së në fund të 2009. Australia ka blerë gjithashtu dymbëdhjetë EA-18G, të cilët hynë në shërbim me Forcën Ajrore Mbretërore Australiane në 2017.

Nëndetësja sulmuese e klasit Virginia

Klasa Virxhinia , e njohur gjithashtu si klasa SSN-774, është një klasë e nëndetëseve të sulmit të shpejtë me raketa me energji bërthamore, në shërbim në Marinën e Shteteve të Bashkuara. E dizenjuar nga General Dynamics Electric Boat (EB) dhe Huntington Ingalls Industries, klasi Virginia është modeli më i fundit i nëndetëseve të Marinës së Shteteve të Bashkuara, e cila përfshin teknologjinë më të fundit në fshehtësi, mbledhjen e inteligjencës dhe sistemet e armëve.

Nëndetëset e klasit Virginia janë të dizajnuara për një spektër të gjerë misionesh në oqean të hapur dhe në breg, duke përfshirë luftën kundër nëndetëseve dhe operacionet e mbledhjes së inteligjencës. Ato janë planifikuar të zëvendësojnë nëndetëset më të vjetra të klasit të Los Angeles, shumë prej të cilave tashmë janë çmontuar. Nëndetëset e klasit Virginia do të blihen deri në vitin 2043 dhe pritet të qëndrojnë në shërbim të paktën deri në vitin 2060, me nëndetëset e mëvonshme që pritet të mbeten deri në vitet 2070.

Nëndetëse e klasit Ohio

Klasa e nëndetëseve me energji bërthamore në Ohio përfshin 14 nëndetëset me raketa balistike të Marinës së Shteteve të Bashkuara (SSBN) dhe katër nëndetëset e saj me raketa lundrimi (SSGN). Secila prej 18,750 tonësh të zhytur në ujë, varkat e klasit Ohio janë nëndetëset më të mëdha të ndërtuara ndonjëherë për Marinën e SHBA. Ato janë nëndetëset e treta më të mëdha në botë, pas klasës Typhoon 48,000 tonësh të projektuar nga sovjetikët e Marinës Ruse dhe klasit Borei 24,000 tonësh.

Ashtu si paraardhësi i tij Benjamin Franklin – dhe nëndetëset e klasit Lafayette, SSBN -të e Ohajos janë pjesë e treshes parandaluese bërthamore të Shteteve të Bashkuara, së bashku me bombarduesit strategjikë të Forcave Ajrore të SHBA dhe raketat balistike ndërkontinentale. 14 SSBN-të së bashku mbajnë rreth gjysmën e kokave strategjike termonukleare aktive të SHBA-së. Megjithëse raketat Trident nuk kanë objektiva të paracaktuar kur nëndetëset shkojnë në patrullë, atyre mund t’u jepen objektiva shpejt, nga Komanda Strategjike e Shteteve të Bashkuara me bazë në Nebraska, duke përdorur lidhje të sigurta dhe konstante të komunikimit radio, duke përfshirë sisteme me frekuencë shumë të ulët.

Nëndetësja kryesore e kësaj klase është USS Ohio. Të gjitha nëndetëset e klasës Ohio, me përjashtim të USS Henry M. Jackson, janë emëruar për shtetet amerikane, të cilat tradita e marinës amerikane i kishte rezervuar më parë për luftanijet dhe kryqëzorët. Klasa e Ohajos do të zëvendësohet gradualisht nga klasa e Kolumbisë duke filluar nga viti 2031.

USS Ponce

USS Ponce (AFSB(I)-15) ( dikur LPD-15), është një dok transporti amfib i klasit Austin, më parë në shërbim me Marinën e Shteteve të Bashkuara. Ajo ka qenë anija e vetme e Marinës me emrin Ponce në Komonuelthin e Puerto Rikos, e cila nga ana e saj u emërua pas eksploruesit spanjoll Juan Ponce de León, guvernatorit të parë të Porto Rikos dhe zbuluesit evropian të Floridës. Ajo u lançua më 20 maj 1970 e sponsorizuar nga Florence W. Hyland, gruaja e admiralit John J. Hyland, dhe e porositur më 10 korrik 1971. Ajo kaloi pjesën më të madhe të karrierës së saj bazuar në Bregun Lindor dhe duke vepruar në Oqeanin Atlantik dhe Detin Mesdhe, duke shërbyer në Operacionin Desert Shield dhe duke mbështetur operacionet e SHBA-së në Luftën Civile Libiane 2011.

U synua që anija të çmontohej në vitin 2012, por ajo fitoi një pushim për t’u konvertuar me një njoftim të shkurtër në një shtrat provash për konceptin Afloat Forward Staging Base (AFSB), në të cilin ajo do të vepronte si bazë për MH -në fshirjen e minave. -53E helikopterë Sea Dragon në Gjirin Persik. Pas konvertimit, Ponce ishte përdorur për të testuar iniciativa dhe teknologji të tjera, të tilla si Sistemi i Armëve Laser dhe helikopterët sulmues të Ushtrisë Amerikane në det.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -