19.7 C
Pristina
E hënë, 5 Qershor, 2023

13-vjeçari shmang tragjedinë, ndalon autobusin e shkollës pasi shoferit i ra të fikët

- Advertisement -

Të rekomanduara

Falë qetësisë dhe reflekseve të tij, një nxënës 13-vjeçar arriti të shmangte një përplasje me një autobus shkolle në Michigan , SHBA, kur drejtuesi i mjetit u sëmur papritur dhe humbi mendjen në timon.

Vogëlushi Dillon Reeves ishte duke hipur në autobusin e shkollës me rreth 60 nga shokët e tij të klasës kur kuptoi se shoferi kishte humbur ndjenjat.

“Ai u hodh nga vendi i tij, hodhi çantën e shpinës dhe vrapoi përpara ndërsa autobusi ishte në lëvizje,” tha Robert Livernois, mbikëqyrësi i shkollave të shtetit të Miçiganit, në një konferencë për shtyp të enjten.

- Advertisement -

Incidenti ndodhi të mërkurën në qytetin Warren, në veri të Detroitit, kur studentët po ktheheshin në shtëpi.

Në një video nga kamera e shkollës, shoferi me të vërtetë mund të shihet duke ndjerë siklet dhe në një moment të fikët. 13-vjeçari Dillon Reeves nxiton dhe merr timonin, shtyp frenat dhe ndalon automjetin ndërsa dëgjohen britmat e fëmijëve të tmerruar.

Më pas dëgjohet duke u bërtitur shokëve të klasës për të thirrur menjëherë ndihmë.

Një ambulancë e dërgoi shoferin në spitalin më të afërt dhe sipas CNN, ai ndodhet jashtë rrezikut.

- Advertisement -

Reagimi i studentit “bëri diferencën”, theksoi Robert Livernoi. Të prekur dukshëm , por edhe krenarë , prindërit e 13-vjeçarit vlerësuan djalin e tyre në konferencën për shtyp, duke e cilësuar atë si një “hero të vogël”.

Falë Dillon Reeves, “një aksident potencialisht tragjik u shmang”, shkroi këshilltari Jonathan Lafferty në një postim në Facebook.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Peci i reagon Hotit: Hera e fundit që polemizoj me një analfabet

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, i është kundërpërgjigjur deputetit të LDK-së, Avdullah Hoti, i cili ka thënë se ministri...

Më shumë