fbpx
3.3 C
Pristina
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

10 resortet për skijim më të mira në Evropë, Gjeravica radhitet e 7-ta

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Magazina mujore më e njohur në botë për udhëtime, Conde Nast Traveler, verzioni britanik, e ka shpallur Gjeravicën si restortin e 7 më të mirë në Evropë për skijim, përcjell Kosova ime.

Me një ironi të caktuar mizore, bllokimi i parë Covid përkoi me deponitë epike të pluhurit nëpër Alpe. Që atëherë, shpatet kanë qenë të qeta, duke pritur kryesisht vendasit që ishin në gjendje të kalonin nëpër serinë e maratonës së kërkesave për hyrje. Por këtë vit, sezoni 2022-2023 do të shënojë rikthimin e shumëpritur në ski në Evropë. Sierra Nevada në Spanjë do të ketë 105 topa të rinj bore për të garantuar kushte perfekte, operatori i udhëtimit Tui ka nisur një tren të ri gjumi që udhëton nga Amsterdami deri në Alpet austriake dhe skena e skive après pritet të jetë më e madhe se kurrë me kthimin e një një seri festivalesh muzikore drejt maleve.

- Advertisement -

Nëse njohuritë tuaja për pistën janë paksa të ndryshkura, këtu ne kemi grumbulluar vendpushimet më të mira të skive në Evropë për të ditur, nga ato klasike që kënaqin turmën deri te vendet më jashtë rrjetit, si dhe ku të hani dhe të qëndroni – nga ashensorët te lëkurat dhe macet e dëborës, dhe nga damat e mëdha të denja të Wes Anderson deri te arratisjet në natyrë të thellë. Për më shumë rekomandime, shikoni udhëzuesin tonë për hotelet më të mira të skijimit dhe Airbnbs më të mirë të skive, transmeton Kosova ime.

Sido që të dëshironi ta bëni këtë dimër, ja që thjesht të dilni në ajrin e malit dhe të ndiheni përsëri të gjallë.

1. St Moritz, Zvicër
Ajo klasike

- Advertisement -

Është e vështirë të flasësh për vendpushimet më të mira të skive pa folur për origjinalin – ku Cresta vrapimi, patinazhi në akull me dritë të hënës dhe skijimi në liqenin e ngrirë tregojnë një frymë të caktuar të çmendurisë elegante. Drita është jashtëzakonisht e bukur përgjatë luginës së lartë të Engadinit, dhe skijimi nuk është gjysmë i keq, me vendlindje sfiduese dhe të kuqe të mrekullueshme lundrimi në malin Corviglia, ku gjendet klubi më magjepsës i skive në Evropë. Ski në Chasellas ngjitur me Suvretta House për schnitzel në tarracën e saj me kurthin e diellit ose, në qytet, drejtohuni në Veltinerkeller të stilit shtëpiak për pjata ngushëlluese me makarona dhe klasike zvicerane.

Ku të qëndroni: St Moritz është shtëpia e pallatit të madh, gotik të Badrutt dhe hotelit Kulm, i cili mirëpriti mysafirët e parë të dimrit të Alpeve në 1864 – por ka mundësi më komode deri në luginë, si Villa Flor në Zuoz aty pranë, ku artisti Julian Schnabel qëndron për një muaj për shumicën e viteve, duke iu bashkuar një grupi arti Engadin që përfshin tregtarin zviceran të Pop Artit Bruno Bischofberger


2. Zermatt, Zvicër
E bukura absurde

- Advertisement -

Zermatt është vizioni i Alpeve që çdo bore aspiron – mbërriti në trenin e vogël jashtëzakonisht skenik Gornergrat, më pas i përshkuar me karrocë me kuaj, dhe mbikqyrur nga një pllakë e madhe e një mali që ka frymëzuar më shumë legjenda viktoriane, bare çokollate dhe reveries se çdo tjetër. Skijimi është i lartë, i thatë dhe lundrues (përfshirë Italinë), dhe ushqimi rivalizon atë të çdo vendpushimi skish kudo, veçanërisht në klasikët Chez Vrony dhe Findlerhof nga ana e shpatit.

Ku të qëndroni: Ka hotele madhështore, duke përfshirë Monte Rosa, Mont Cervin Palace dhe Grand Budapest-ish Zermatterhof, por edhe opsione më të freskëta. Hoteli i xhamit Backstage Vernissage, vepër e arkitektit karizmatik vendas Heinz Julen dhe shtëpia luksoze Schweizerhof, një qëndrim i madh vendas nga hoteleri i La Reserve, Michel Reybier.


3. Val d’Isère, Francë
Ai për ski pafund

Të gjithë e kanë ditur gjithmonë se Val d’Isère është një vendpushim më i mirë francez i skive, me hartën e tij të shkëlqyer të pistave të squiggles hutues. Kanadezët me të drejtë janë krenarë për zonën e Whistler Blackcomb, por Espace Killy që përfshin Val dhe Tignes është pesë herë më i madh. Vendpushimi nuk ka qenë kurrë aq magjepsës sa disa të tjerë në Alpe, i njohur për fantazmat e shijshme britanike si Bananet dhe Dick’s Tea Bar, por ai ka qenë duke e zgjuar veprimin e tij vitet e fundit. Dhe nuk janë të gjitha dreka të lëngshme – L’Atelier d’Edmond personifikon menutë e rafinuara malore, me darkat e tij me krapin arktik dhe karavidhe (ekziston një menu bistro popullore dhe më e përballueshme), ndërsa çizmet me kopsa L’edelweiss, pak sipër. Le Fornet, i mban gjërat tradicionale me tartiflet që ngrohin kockat dhe La Casse-croûte du berger.

Ku të qëndroni: Refuge de Solaise elegante prej druri, hoteli më i lartë në Francë, Airelles Val d’Isère madhështor maksimalist dhe eko-shtëpia Mont Blanc në kufi me pyllin Rogoney.


4. Kitzbühel, Austri
Ajo sfiduese e shkollës së vjetër

Me qendrën e tij mesjetare të afreskeve dhe shtëpive të qytetit pastel, Kitzbühel do t’i jepte Zermatt dhe Lech një garë për paratë e tyre në çdo konkurs bukurie alpine. Një histori e pasur, e cila përfshin Ian Fleming dhe garën e tmerrshme të skive Hahnenkamm, e bën Kitzbühel të ndihet paksa si një St Moritz austriak.

Ku të qëndroni: Ndërsa nuk ka qenë kurrë një vendpushim modern – vende si Schloss Lebenberg dhe Tennerhof, ku Fleming u strehua në vitet 1920, tregtojnë me njëfarë kohe – resorti Six Senses i hapur së fundmi, i vendosur në buzë të një pishe pyll dhe një përrua kumbues.


5. Alpet Sunnmøre, Norvegji

Turneu me ski vazhdon të rritet kudo, por pak e bëjnë atë me aq përkushtim sa skandinavët, të cilët thonë tak për turen (‘faleminderit për turneun’) pas çdo seance. Norvegjia ka disa pika veçanërisht magjike për këtë, duke përfshirë arkipelagun Lofoten dhe Alpet Lyngen, lart në Rrethin Arktik. Ndërsa ato male priren të jenë buzë detit të hapur, Alpet Sunnmøre të Norvegjisë qendrore janë në një peizazh fjordesh madhështore, 90 minuta në brendësi të tokës nga qyteti bregdetar i Art Nouveau, Ålesund. Rritjet meditative këtu priren të shpërblehen me pamje epike dhe rrëqethje emocionuese deri në fjorde. Ndryshe nga Alpet, dreka është një piknik me çantë shpine dhe një darkë, një lidhje me qirinj, me faqe të skuqura pas një qëndrimi të zgjatur në saunë.

Ku të qëndroni: Ka disa qëndrime seriozisht të zgjuara në zonë: hoteli modernist i qelqtë Juvet Landscape, i cili luajti në Ex Machina të Alex Garland; dhe Hotel Union Øye, një vend përrallor që u hap në 1891, por u rinovua në vitin 2020, duke mbajtur parzmoren e hollit që të gjithë, nga Arthur Conan Doyle deri te Edvard Grieg, kanë parë gjatë viteve.


Chamonix, FranceGetty Images
6. Chamonix, Francë
Ai hardcore

Ka shumë konkurrencë kur bëhet fjalë për vendin më të mirë të Evropës për ski pa pagesë, me argumente që duhen bërë për pikat e nxehta të helieve si Monte Rosa e Italisë dhe Riksgränsen në Suedinë veriore. Por në të vërtetë, ‘Çam’ ka qenë gjithmonë ai: ku udhërrëfyesit e skive dhe alpinizmit vijnë për të marrë kualifikimet serioze dhe ku terreni i gjerë vazhdon t’i tërheqë ata, edhe pas udhëtimeve epike në Kamçatka ose Alaskë. E tipizuar nga vallée Blanche jashtë pistes, një kofshë e goditur 12 milje nga stacioni Aiguille du Midi i zuzarit Bond, skijimi këtu është i madh dhe i keq. Menytë ofrojnë ski me shumë kalori, me pjata të bardha franceze Le Panier des 4 Saisons dhe krepat e restorantit më të lartë të Evropës 3842 me rrahje bujare djathi të shkrirë.

Ku të qëndroni: Zgjidhni një relaksim me faqe rozë në pishinën e brendshme-të jashtme të Hotel Hameau Albert 1er 1er, ose nën çatinë këndore të Chalet Couttet inteligjent.


7. Gjeravica, Kosovë

Ski me mace është një shpikje e Amerikës së Veriut dhe është shfaqur vetëm në këtë anë të Atlantikut në destinacione jashtë pisteve. Pak destinacione evropiane të skive janë aq intriguese sa Bjeshkët e Nemuna, siç e quajnë vendasit vargmalet e Gjeravicës në kufirin shqiptaro-kosovar, shpatet e sipërme të së cilës janë bërë të aksesueshme për njerëzit vetëm për herë të parë në shekullin e 21-të. E themeluar nga kampioni kroat i skive dhe snowboard-it, Sebastian Fleiss, Lynx Freeride kryen udhëtime njëjavore në terrenin e gjerë të Gjeravicës me tas, couloirs dhe pista me pemë të paprekura. Birra kosovare dhe darkat sezonale pa menu mirëpresin në shtëpi skiatorët e lodhur, të freskët nga eksplorimi i një parajse të egër jashtë pistes, që është ende shtëpia e ujqërve, arinjve dhe rrëqebullit.

Ku të qëndroni: Në një vilë me dy dhoma gjumi në Belle Resort në Deçan aty pranë.

8. Val Gardena, Itali
I gjithanshëm

Në zemër të zonës së madhe Dolomiti Superski, me më shumë se 740 milje pista, Val Gardena ka qenë prej kohësh një tërheqje për skiatorët profesionistë dhe garuesit e lirë të gjuetisë së pluhurit, me opsionet e skijimit heli midis majave të thepisura të Sella Ronda. Por zona e Tirolit të Jugut, në përgjithësi, është shumë më tepër sesa ski. Në lindje, lugina e mbuluar me pisha, e thepisur e Alta Badia ka një kulturë të lashtë Ladin dhe ushqim serioz për gjellët, nga agroturizmi shekullor deri te St Hubertus me tre yje të Michelin.

Ku të qëndroni: Në perëndim, një sërë qëndrimesh të mrekullueshme bashkëkohore kanë hedhur dritë mbi rajonin më të ndërgjegjshëm të Italisë: Adler Spa Resort elegant, me pamje nga një pjesë veçanërisht mahnitëse e Dolomiteve; modernisti Miramonti, pranë resortit të vogël Merano; dhe Lefay Dolomiti, një banjë për të ardhmen nga grupi i parë i njohur për programet shëndetësore të jet-set në liqenin Garda.


9. Val d’Arly, Francë
Opsioni i skijimit të ngadaltë

I përbërë nga katër fshatra të bukur në një luginë në perëndim të Megève, Val d’Arly ka fluturuar kryesisht nën radar – por një kulturë e pasur ushqimore Savoie dhe disa vende të reja të qëndrueshme për të qëndruar e bëjnë atë një zgjedhje të mirë për një udhëtim të ngadaltë dhe të thellë në natyrë. këtë sezon. Ka ashensorë në vendpushimin e skijimit miqësor për familjen Espace Diamant dhe Portes du Mont-Blanc shumë më i madh drejt Megève – por francezët shpesh vijnë për të skijuar në shkretëtirë të bardhë dhe për të skijuar në vend, pastaj hanë në restorante si p.sh. La Ferme de Victorine, ku shërbehen pjata lokale të vlerësuara nga Bib Gourmand, ndërsa lopët shikojnë nga streha ngjitur.

Ku të qëndroni: Qëndrimet më të mira i përshtaten etikës së zonës: Cabanes Entre Terre et Ciel, katër shtëpi moderne me pemë në pyjet e dendura të St Nicolas la Chapelle; dhe Le Toi du Monde në Flumet, ku inxhinieri mjedisor Florent Perrin e ka kthyer ndërtesën e fermës Savoyard të gjyshes së tij të vitit 1886 në një bujtinë dhe restorant neutral ndaj karbonit.


10. Pradollano, Spanjë
Ai më afër plazhit

Vendpushimi më jugor i skive në Evropë, në malet Sierra Nevada të Granadës, arrin deri në 11,150 këmbë, me 70 milje shpate çuditërisht të sigurta nga bora që kanë pritur rregullisht garat e skive të Kupës së Botës dhe turmat e bukura të bukura në tarracat e La Visera dhe Badia. Por gjëja më e mirë për disa ditë skijim këtu është të zbresësh nga mali dhe të nisesh për diku krejtësisht ndryshe. Duhen rreth 40 minuta për të shkuar me makinë në Granada, ku pallati i madh maure Alhambra është pothuajse aq larg nga stili alpin; është mezi një orë në jug deri në Motril, me plazhet e tij Costa Tropical; dhe dy orë në të dy drejtimet drejt lëvizjes së re krijuese të Málaga-s ose grupeve të vjetra të Spaghetti Western rreth Almería.

Ku të qëndroni: Në El Lodge të stilit shtëpiak, vendi më i zgjuar në këtë qytet të çuditshëm, tramsneton Kosova ime.

Artikullin origjinal e gjeni në këtë LINK

- Advertisement -

Të fundit

Loshi: Momenti ka ardhur, vetëm kjo gjë mund ta shpëtojë Kurtin nga Asociacioni, ose historia s’do ta faIë!

Ish-kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për deputet, Liri Loshi, ka thënë se kryeministri Albin Kurti, mund të shpëtojë, vetëm nëse...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -