4C
Pristina
20 Prill, 2021 - 09:29

10 raketa godasin bazën irakiane që pret trupat amerikane

Një bazë ajrore në Irak që pret trupat amerikane, irakiane dhe të koalicionit, u vu në shënjestër të mërkurën ndërsa raketa të shumta goditën objektin, sipas një raporti.

Të paktën 10 raketa goditën bazën Ain al-Asad, të vendosur në provincën perëndimore Anbar, në 7:20 të mëngjesit, bën të ditur Associated Press, njofton Klan Kosova.

Ndërkaq lidhur me këtë nuk është raportuar për vik.tima.

Zjarri me raketa erdhi vetëm disa ditë pasi burimet i thanë Fox News se Task Forca e Përbashkët e Bashkuar-Operacioni Zgjidhja e Qëndrueshme ngriti nivelin e kërcë nimit për trupat amerikane që shërbejnë në Irak.

Zyrtarët ushtarakë amerikanë prisnin hakmarrje të mundshme pasi Presidenti Biden urdhëroi suIme ajrore në Siri javën e kaluar.

SuImet e SHBA-së, ishin në përgjigje të zjarrit me raketa që synonte praninë amerikane në rajon. Ai zjarr me raketa vr.au një kontraktor të koalicionit nga Filipinet jashtë një aeroporti në Irbil, në Irakun verior.

Të fundit

Të tjera nga rubrika

Hapësirë reklamuese